Get Adobe Flash player

Razem zmieniamy Internet na lepsze

 

„Drzwi otwarte” w ZPSWR

w Wodzisławiu Śląskim

 

 

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim zaprasza absolwentów do zapisania się do świetlic środowiskowych (Punktów Dziennego Pobytu Środowiskowego) w Wodzisławiu Śląskim, Rydułtowach i Radlinie, gdzie uczestnicy projektu nieodpłatnie będą mogli aktywnie i twórczo można pod okiem specjalistów spędzić czas. Punkty działać będą w godzinach 8:00 – 16:00, od poniedziałku do piątku. Uczestnicy i ich otoczenie zostaną objęte również poradnictwem rodzinnym, opiekuńczym i prawnym w celu ułatwienia  dostępu do wiedzy na temat pielęgnacji i rehabilitacji, sposobów radzenia sobie z obciążeniem psychicznym oraz ulg i uprawnień wynikających ze sprawowania opieki.
Punkty będą funkcjonowały w taki sposób, aby UP mogli decydować o rodzaju swojej aktywności, spędzać czas aktywnie i zgodnie ze swoimi potrzebami, aby czuli się współodpowiedzialni za właściwe wykorzystanie czasu i miejsca pobytu. Punkty wyposażone będą w typowy sprzęt świetlicowy, interaktywne programy usprawniające funkcje umysłowe i fizyczne, w sprzęt komputerowy, aby nabyć umiejętności IT, będą mogli brać udział w organizowanych wydarzeniach, animacjach i zajęciach przy wsparciu wykwalifikowanych opiekunów i przystępnych form  aktywizujących, relaksujących, a także integrujących ze środowiskiem lokalnym, itp.  Punk jest wyposażony w sprzęt umożliwiający sporządzenie napojów, spożycie przyniesionego z domu drugiego śniadania. Forma wsparcia obejmie 45 UP.

 

Pobyt w świetlicach jest darmowy,  uczestnikami mogą być osoby dorosłe, osoby oczekujące na uczestnictwo w WTZ, Ośrodkach Wsparcia, ZAZ, innych.

Wnioskodawcą projektu jest Powiat Wodzisławski.

Termin realizacji: 01.02.2017 r. – 31.12 2018 r.

Wartość projektu:  946 774,19 zł.

Wkład Funduszy Europejskich:  804 758,06 zł

 

Projekt „Środowiskowy Interfejs Pomocowy”  realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, Priorytet IX Włączenie społeczne, Poddziałanie 9.2.2. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych - Regionalne Inwestycje Terytorialne, konkurs nr RPSL.09.02.02.-IZ.01-24-062/16

 

 

ZAJĘCIA OTWARTE

  Na początku lutego 2017 r. zaproszeni goście uczestniczyli w zajęciach otwartych prowadzonych przez p. Alę Foltyn. Zajęcia stanowiły doskonałą okazję do oceny pracy dzieci wchodzących w skład zespołu klasowego I-III SP, ich możliwości, umiejętności, zaangażowania oraz kompetencji społecznych. Osobom obserwującym zajęcia dostarczyły wielu cennych wskazówek na temat form i sposobów wspierania dziecka z niepełnosprawnością intelektualną – zgodnie z potrzebami rozwojowymi, organizowania właściwych warunków wzmacniających poczucie sprawczości, sprzyjających procesowi uczenia się, umożliwiających zgodne współdziałanie i zapewniających rozwój funkcji słuchowo – językowych.

 

/tekst: Alicja Foltyn/

 

 

 

LODOWISKO

 

W sezonie zimowym uczniowie naszej placówki mogą uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, które odbywają się na lodowisku MOSIR w Wodzisławiu Śląskim. Zajęcia odbywać się będą  w każdy poniedziałek, jeśli pogoda na to pozwoli. Naukę jazdy prowadzi pani Kasia Pierzycka i Ewa Fabisz. Może uda nam się wytrenować mistrza w jeździe szybkiej na łyżwach.

/tekst: Katarzyna Pierzycka/

 

 

BETLEJEMSKA DOBRANOCKA – BIESIADA BOŻONARODZENIOWA

 

Wkomponowane w nowy rok liturgiczny IDŹCIE I GŁOŚCIE jasełka pt. BETLEJEMSKA DOBRANOCKA w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz BIESIADA BOŻONARODZENIOWA wprowadziły nas w świąteczny nastrój oraz pomogły głębiej przeżyć Boże Narodzenie i poznać tradycje tych świąt. Po raz 11-ty przy wspólnej modlitwie i świątecznym posiłku spotkała się cała społeczność szkolna oraz zaprzyjaźniony z nami ks. proboszcz parafii pw. Ducha Świętego Grzegorz Uszok. W ten magiczny, świąteczny czas wprowadziła nas dyrekcja placówki wraz z p. Iwoną Sito i osobami wspomagającymi (p. Ewa Fabisz i chór nauczycieli, p. Halina Godek, p. Basia Budka, p.Ola Tatarczyk – Sobek, p. Grażyna Sobala, p. Ewa Mika, rodzice i kucharki, a także uczniowie starszych klas).

 DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA TEN ŚWIĄTECZNY, WSPÓLNY CZAS I ŻYCZYMY CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ I LOKALNEJ ZDROWYCH, RADOSNYCH, PRZEPEŁNIONYCH CIEPŁEM RODZINNYM ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W NOWYM 2017 ROKU.

 

 

 WIGILIA ORW

 

W świątecznej scenerii, przy pięknie udekorowanych stołach odbyła się (12 grudnia) WIGILIA dla wychowanków Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego. Inspiracją do wspólnego śpiewania kolęd były umieszczone na głowach dzieci ozdoby – symbole kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia (m.in. gwiazdki, choinki, aniołki, księżyce). Dopełnieniem wigilijki były specjalnie na tę okazję upieczone na zajęciach ciasteczka i pierogi. Za przygotowanie tego wprowadzającego w świąteczny nastrój spotkania dzieci dziękują p. Beacie Dąbrowskiej, p. Oli Gwiszcz, p. Joasi Hlubek, p. Wiesi Skrzyszowskiej oraz pomocom n-la: p. Halinie Gonsior i p. Darii Kolus.

 

 MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE INTEGRACYJNE

 

13 grudnia wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego i Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych wzięli udział w INTEGRACYJNYM SPOTKANIU MIKOŁAJKOWYM. W rolę świętych Mikołajów wcieliła się zaprzyjaźniona z nami młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych z Raciborza. Wspólne biesiadowanie, zabawa przy muzyce, konkursy i prezenty niespodzianki to atrakcje dające obu stronom wiele radości i zadowolenia. Spotkanie zorganizowali p. Beata i Jacek Kwapiszowie oraz p. Anna Komorowska, p. Jolanta Myrcik, p. Magdalena Dudeńko, p. Bożena Sikora-Hasni, p. Wiktoria Kozłowska i p. Marcin Kazek.

 \

Hej kolęda, kolęda!

Kolejnej tradycji naszej szkoły stało się zadość…

Tym razem chodzi o tradycję związaną z  kolędowaniem przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim. Młodzi muzycy pod opieką pana Marcela Kubicy wykonali wiele znanych kolęd, wprowadzili nas w radosny nastrój świątecznego oczekiwania na Boże Narodzenie.

Swoją życzliwość i przywiązanie do naszych wychowanków okazali nam także  przyjaciele ze Szkoły Podstawowej w Kokoszycach wraz ze swoją opiekunką -  panią Małgorzatą Szkopek. Goście  przywieźli słodycze, gry, puzzle i wiele przyborów szkolnych J

Ogromną radość sprawili nam także Ania i Marek Achtelik, którzy pod opieką mamy zwiedzili szkołę, spotkali się z naszymi dziećmi, porozmawiali i obiecali dalsze spotkania w restauracji ,,Ostrawa”.

Cieszymy się ze wspólnie spędzonego czasu. Dobro wraca, krąży, jest źródłem kolejnego dobra…

Święta to czas szczególnej bliskości… i my, w naszej szkole czujemy to dzięki takim spotkaniom!

 

 NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN

 

 W ciemnościach oświetlonych jedynie „górniczymi lampkami” i wśród rekwizytów imitujących górnicze wagoniki odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika. Dzięki tej scenerii i prezentacji multimedialnej, (której lektorem była Anastazja) wszyscy poczuli atmosferę pracy w kopalni, zapoznali się z ciężką i niebezpieczną pracą górnika oraz symbolami i strojami górniczymi, a młodzi artyści ubrani w stroje śląskie (dziewczynki) i górnicze (chłopcy) piosenkami, wierszami (Nadia Capanda , Łukasz Kasza) i grą na instrumentach podziękowali górnikom za Ich codzienny trud. Była m.in. orkiestra p. Ewy Fabisz i Justyny Niemiec dyrygowana przez Rafała Bochenka, był piękny występ Piotra Reka, który zaśpiewał „Górnicze skarby pod ziemią” oraz Nadii i Szymona, którzy w duecie i z orkiestrą wykonali „Karliku, Karliku”. Uroczystość zakonczyła się wspolnym śpiewem znanej wszystkim śląskiej piosenki „Szła dzieweczka”. Akademię przygotowała p. Agnieszka Mospańska, p. Ewa Fabisz i p. Justyna Niemiec we współpracy z p. Kasią Pierzycką, p. Henią Warońską i p. Edytą Czyż, p. Agatą Chmielewską i p. Łukaszem Ochodkiem.

 

MARZYCIELSKA POCZTA

 

W bieżącym roku szkolnym (w okresie od października do stycznia) w celu dalszego uwrażliwiania uczniów na los innych, kontynuowana jest akcja PISANIA TRADYCYJNYCH LISTÓW I KARTEK DO CHORYCH DZIECI. Pani Ala Foltyn, organizatorka akcji, po raz kolejny zaprosiła naszych wychowanków do dzielenia się pozytywną energią z chorymi dziećmi z całej Polski. Ta inicjatywa ma swoich stałych zwolenników. Wspierają ją swoim udziałem wychowawcy klas i zespołów, opiekunowie, rodzice, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śl. „Wszyscy uczestnicy najpiękniej jak tylko potrafią wykonują kartki , laurki, piszą listy do chorych kolegów i koleżanek”- mówi p. Ala dziękując WSZYSTKIM za udział w MARZYCIELSKIEJ POCZCIE.

 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE – KONKURS

 

 Wychowankowie świetlicy szkolnej lubią wyzwania czego dowodem jest wzięcie udziału w konkursie pozaszkolnym organizowanym przez wodzisławską Straż Miejską. Tematyką konkursu są BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE i chociaż do ferii zostało jeszcze sporo czasu wiedzy o bezpieczeństwie nigdy dość. Uczniowie przypomnieli sobie zatem z pomocą nauczycieli zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych, a potem...wykonali piękne prace plastyczne, które zostaną ocenione przez konkursowe jury. Czekamy na ogłoszenie wyników i...

 

ŻYCZYMY POWODZENIA :)

 

ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE – WRÓŻBY I ZABAWY ANDRZEJKOWE

 

Swą wiedzę nt. tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych wzbogacali również 30 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum ZET podczas cyklicznego, integracyjnego spotkania urodzinowego zatytułowanego tym razem „Święty Andrzej Ci ukaże co Ci los przyniesie w darze”. Spotkanie zorganizowała p. Monika Parzych we współpracy z p. Marleną Salamon – Żymełką, p. Narcyzą Stanisławczyk i p. Iloną Czyż. Uczestnicy zabawy po zaprezentowaniu październikowych i listopadowych solenizantów, wręczeniu Im prezentów i złożeniu życzeń obejrzeli film o tradycjach andrzejkowych, wysłuchali opowiadania o przysłowiach i historii Andrzejek, a potem ciekawi przyszłego losu... wróżyli sobie z wykorzystaniem 3 i 5 talerzy, przekłuwaniem serc, przestawianiem lewych butów w kierunku drzwi i losując kolorowe karteczki z zawodami. Spotkanie zakończyło się wspólnymi tańcami przy muzyce.

 

Hokeiści JKH GKS Jastrzębie odwiedzili uczniów

Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.

1 grudnia 2016 hokeiści JKH GKS Jastrzębie odwiedzili uczniów Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim. Na spotkaniu obecni byli bracia Łukasz i Radosław Nalewajka, David Zabolotny oraz klubowa maskotka.

Jastrzębscy zawodnicy zostali przywitani w  kawiarence „Szkolny Kredens”, gdzie czekał na nich poczęstunek. Goście chętnie wysłuchali o specyfice pracy w naszej szkole, specjalnych potrzebach naszych wychowanków, a także o ofercie jaką kierujemy do naszych wychowanków.

Dzieci i młodzież z niecierpliwością czekali na Gości w sali konferencyjnej. Zawodnicy przedstawili im zasady gry w hokeja oraz zaprezentowali sprzęt niezbędny do uprawiania tej dyscypliny. Zorganizowano pokaz zdjęć oraz skróty wybranych meczów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani spotkaniem i z niezwykłą uwagą słuchali opowiadań hokeistów. Był czas na pytania do zawodników, wspólne zdjęcia i autografy – także do szkolnej galerii. W ramach podziękowań przekazano Panom z Jastrzębskiego Klubu Hokejowego Anioła – Hokeistę, by nad nimi czuwał i pomagał im zwyciężać w kolejnych meczach. Ci z kolei przekazali nam gadżety, które zostaną wykorzystane jako nagrody dla uczniów w zawodach sportowych.

 

Sprawozdanie z  wystawy interaktywnej

"Kopernik na Kopernika - Eksperymentuj!"

 

W dniach 5-6 grudnia 2016 w ZPSWR w Wodzisławiu Śl. gościła objazdowa, interaktywna wystawa z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie „Eksperymentuj!” połączona z pokazami muzycznymi oraz stacją doświadczalną „Gluty”. Dzieci odkrywały tajemnice matematyki, biologii, fizyki uczestnicząc w doświadczeniach z wykorzystaniem 15 interaktywnych eksponatów. Zainteresowanie było ogromne. Wystawę w ciągu 2 dni odwiedziło prawie 600 osób.

W poniedziałek korzystały z niej dzieci spoza placówki, a we wtorek osoby niepełnosprawne.

Pierwszy dzień miał charakter otwarty. Zaprosiliśmy mieszkańców osiedla Kopernika, na terenie którego działa nasza szkoła. Chcieliśmy im w ten sposób podziękować za wsparcie. Zaprosiliśmy rodzeństwo naszych uczniów, zgłosili się także uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Wodzisławia. Właściwie każdy, kto miał ochotę odwiedzić wystawę, mógł zapisać się i wziąć w niej udział. Wystawa miała na celu poszerzenie horyzontów: zarówno tych myślowych (młodzi ludzie mieli okazję poznawać świat i rządzące nim prawa w najbardziej dostępny dla siebie sposób: przez doświadczenia - aktywność własną i zmysły -łącząc naukę z zabawą), jak i tych dotyczących relacji społecznych. Chcieliśmy uświadomić osobom pełnosprawnym, że niepełnosprawni są wśród nas, pokazać im gdzie i w jakich warunkach uczą się ich niepełnosprawni koledzy, stworzyć okazję do poznania takich osób, bo przecież to, co poznane łatwiej zrozumieć i zaakceptować. Nadal i bez końca oswajamy z niepełnosprawnością:)

Z kolei drugiego dnia w wystawie uczestniczyli uczniowie i absolwenci ZPSWR, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, WOLOiZOL. Wystawa była formą prezentu mikołajkowego dla podopiecznych naszej placówki. Jak co roku Mikołajki dostarczyły mnóstwa niezapomnianych wrażeń, chociaż w tym roku w nieco zmienionej formie. Do szkoły na Kopernika przybyły Elfy – pomocnicy Mikołaja, a spotkanie z samym Świętym odbyło się poprzez łącze internetowe. Na telekonferencję z Mikołajem przybyli też zaproszeni goście: starosta Powiatu Wodzisławskiego – pan Ireneusz Serwotka wraz z paniami: Danutą Maćkowską i Katarzyną Zöllner–Solowską.  Poza tym, że wszyscy uczniowie ZPSWR eksperymentowali, tworzyli gluty  - własną kulkę nienewtonowską czyli ciecz, którą można uformować w kulkę, to jeszcze uczestniczyli w sesji fotograficznej. Każdy uczeń otrzyma zdjęcie klasowe wykonane przez profesjonalnego fotografika.

Organizatorem projektu „Kopernik na Kopernika. Eksperymentuj!” było Stowarzyszenie „Czyń Dobro” wraz z ZPSWR, a projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

W dniach 5-6 grudnia 2016 w ZPSWR w Wodzisławiu Śl. gościła objazdowa, interaktywna wystawa z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie „Eksperymentuj!” połączona z pokazami muzycznymi oraz stacją doświadczalną „Gluty”. Dzieci odkrywały tajemnice matematyki, biologii, fizyki uczestnicząc w doświadczeniach z wykorzystaniem 15 interaktywnych eksponatów. Zainteresowanie było ogromne. Wystawę w ciągu 2 dni odwiedziło prawie 600 osób.

W poniedziałek korzystały z niej dzieci spoza placówki, a we wtorek osoby niepełnosprawne.

Pierwszy dzień miał charakter otwarty. Zaprosiliśmy mieszkańców osiedla Kopernika, na terenie którego działa nasza szkoła. Chcieliśmy im w ten sposób podziękować za wsparcie. Zaprosiliśmy rodzeństwo naszych uczniów, zgłosili się także uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Wodzisławia. Właściwie każdy, kto miał ochotę odwiedzić wystawę, mógł zapisać się i wziąć w niej udział. Wystawa miała na celu poszerzenie horyzontów: zarówno tych myślowych (młodzi ludzie mieli okazję poznawać świat i rządzące nim prawa w najbardziej dostępny dla siebie sposób: przez doświadczenia - aktywność własną i zmysły -łącząc naukę z zabawą), jak i tych dotyczących relacji społecznych. Chcieliśmy uświadomić osobom pełnosprawnym, że niepełnosprawni są wśród nas, pokazać im gdzie i w jakich warunkach uczą się ich niepełnosprawni koledzy, stworzyć okazję do poznania takich osób, bo przecież to, co poznane łatwiej zrozumieć i zaakceptować. Nadal i bez końca oswajamy z niepełnosprawnością:)

Z kolei drugiego dnia w wystawie uczestniczyli uczniowie i absolwenci ZPSWR, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, WOLOiZOL. Wystawa była formą prezentu mikołajkowego dla podopiecznych naszej placówki. Jak co roku Mikołajki dostarczyły mnóstwa niezapomnianych wrażeń, chociaż w tym roku w nieco zmienionej formie. Do szkoły na Kopernika przybyły Elfy – pomocnicy Mikołaja, a spotkanie z samym Świętym odbyło się poprzez łącze internetowe. Na telekonferencję z Mikołajem przybyli też zaproszeni goście: starosta Powiatu Wodzisławskiego – pan Ireneusz Serwotka wraz z paniami: Danutą Maćkowską i Katarzyną Zöllner–Solowską.  Poza tym, że wszyscy uczniowie ZPSWR eksperymentowali, tworzyli gluty  - własną kulkę nienewtonowską czyli ciecz, którą można uformować w kulkę, to jeszcze uczestniczyli w sesji fotograficznej. Każdy uczeń otrzyma zdjęcie klasowe wykonane przez profesjonalnego fotografika.

Organizatorem projektu „Kopernik na Kopernika. Eksperymentuj!” było Stowarzyszenie „Czyń Dobro” wraz z ZPSWR, a projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

 MIKOŁAJ Z...KOPERNIKIEM :)

 

W tym roku nie wyskoczył z komina, ani nie zaprosił nas do fabryki zabawek czy krainy elfów, ale...połączył się z nami INTERNETOWO :) Ten nowoczesny MIKOŁAJ w zastępstwie, by nie było nam smutno, że nie mógł przybyć osobiście wysłał do nas 2 elfy, które wesoło bawiły się z dziećmi. Podczas spotkania z Mikołajem obecni byli przedstawiciele władz powiatu: starosta p. Ireneusz Serwotka, z-ca naczelnika Wydziału Oświaty p. Katarzyna Solowska oraz członek Zarządu p. Danuta Maćkowska. Goście przywieźli dla dzieci słodkie upominki, a główną atrakcją i prezentem mikołajkowym była ciesząca się ogromnym zainteresowaniem OBJAZDOWA, INTERAKTYWNA WYSTAWA Z CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE „Kopernik na Kopernika”. Organizatorami tegorocznego spotkania z Mikołajem były: p. Beata Dąbrowska, p. Ola Gwiszcz, p. Wiesia Skrzyszowska, p. Martyna Sobek – Maksymiuk, p. Ola Tatarczyk – Sobek wraz z pomocami nauczyciela p. Haliną Gonsior i p. Darią Kolus. Interaktywne eksponaty z Centrum Nauki Kopernik zawitały do nas dzięki Stowarzyszeniu „Czyń Dobro”.

 

 

 CO CZYTAĆ?

 Prezentacja nowości wydawniczych zakupionych z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Pani Ewa Mika, by wzbudzić zainteresowanie książką oraz zapoznać uczniów i nauczycieli z nowościami wydawniczymi księgozbioru biblioteki szkolnej zaprosiła społeczność szkolną na prezentację nowości wydawniczych zakupionych z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 2 grudnia, podczas prezentacji, p. Ewa omówiła nowy regulamin biblioteki szkolnej, przypomniała o założeniach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i jego korzyściach oraz zachęcała uczniów do korzystania z nowych książek znajdujących się w bibliotece.

 Piękne, kolorowe, przestrzenne, 3d , z dużym drukiem książki zachwyciły uczniów . Prezentacja okazała się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem promującym czytelnictwo.
W ramach tego programu przewidzianych jest wiele projektów, które będą realizowane na wszystkich szczeblach edukacyjnych do końca roku szkolnego.

 9 grudnia w podobnej prezentacji wezmą udział uczniowie Gimnazjum, Gimnazjum ZET i SPdP.

 W przygotowaniu ekspozycji pomogła p. Sylwia Koczy z kl. III Gimnazjum.

 

 

JESIENNA SZARUGA

 

21 listopada p. Aneta Gilewicz wraz z nauczycielami wspierającymi (p. Wiolettą Worach, p. Sylwią Janas, p. Beatą Kwapisz i p. Mirelą Nielaba) zaprosiła wychowanków ORW na organizowaną w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych imprezę integracyjną pod nazwą „JESIENNA SZARUGA”. Podczas wesołych zabaw dzieci starały się rozweselić szare, jesienne dni. W tym celu „zamieniali się” w deszczowe ludziki, szumiące na wietrze drzewa i słońce. Była nawet inscenizacja wiersza „Idzie Tola do przedszkola” w wykonaniu pań prowadzących zajęcia, a Kuba z grupy VII za pomocą piktogramów zilustrował wiersz pt. „Słota”. Na zakończenie, przy dźwiękach „Jesieni” A. Vivaldiego powstały niezwykłe (wykonane z gazet przyklejanych w konturach) jesienne pejzaże...drzewa, ulice, domy :)

 

Iteatr - „CHODŹ NA SŁÓWKO”

  

Dzięki p. Teresce Wójtowicz nasi uczniowie już po raz drugi mieli możliwość (poprzez kodowaną transmisję) wziąć udział w oglądaniu przedstawienia teatralnego w...szkole. Przedsięwzięcie to odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu iTeatr TVP. Tym razem przedstawienie transmitowane było z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Nasi uczniowie, jednocześnie z 27 tysiącami uczniów z 555 szkół obejrzeli spektakl pt. „Chodź na słówko”. Bohaterami przedstawienia były słowa, które zostały błędnie wypowiedziane i nie wiedzą kim tak naprawdę są. Wspólnie zastanawiały się jaka ma być ich właściwa osobowość. Wspaniałą widownię sztuki niosącej tak ważne treści wychowawcze stworzyli uczniowie z klas p. K. Konieczny, p. A. Kozielskiej, p. A. Przybyły – Skatuły, p. A. Hawrył, p. E. Czyż i p. A. Politowicz. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następne przedstawienie.

 

 

MSZA ŚW. APOSTOLSTWA CHORYCH

„Jesteśmy chrześcijanami dlatego chcemy być dobrzy dla innych”

 

24 listopada 2016r. po raz pierwszy część naszych uczniów i Ich rodziców włączyła się w organizację tak ważnego wydarzenia dla chrześcijan, jakim jest msza św. Apostolstwa Chorych. Rodzice naszych uczniów odpowiedzieli na apel koordynatorki wydarzenia p. Haliny Godek darując produkty potrzebne do wypieku babeczek będących prezentem od społeczności szkolnej dla chorych i niepełnosprawnych mieszkańców sąsiadującej z naszą placówką parafii pw. Świętego Ducha. Zmotywowani do pełnienia dobrych uczynków i niesienia radości innym wychowankowie ORW wraz z nauczycielami (p. Olą Gwiszcz, p. Beatą Dąbrowską, p. Marysią Wilhelm, p. Basią Śmieją, p. Anetą Gilewicz, p. Joasią Hlubek i p. Olą Łazińską – Malinowską) oraz pomocami nauczycieli (p. Haliną Gonsior, p. Mariolą Staniszewską, Grażyną Mądry, Darią Kolus i Beatą Kostka) przygotowali słodkie upominki, które rozdano parafianom podczas wspólnej, łączącej parafian, dzieci niepełnosprawne i ich rodziców MSZY ŚW. APOSTOLSTWA CHORYCH. To podniosłe wydarzenie, w którym uczestniczył również ks. Wojciech Bartoszek – krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych - wzbogacili nasi uczniowie pięknym występem i posługą ministrantów.

 

 Reforma Oświaty 2017/2018

W związku z planowaną reformą struktury szkolnictwa zwracam się z prośbą o zamieszczenie na stronach internetowych, kierowanych przez Państwa szkół i placówek linków do reformy oraz broszury z najistotniejszymi pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi planowanych zmian:

Reforma pytania i odpowiedzi

O reformie

 

 HIPOTERAPIA

 

 W zacisznym miejscu, wśród przyrody i w miłej atmosferze p. Ola Łazińska – Malinowska prowadzi cykliczne zajęcia hipoterapii. Korzystające z zajęć dzieci uwielbiają kontakt z koniem. To specyficzne doświadczenie pozytywnie wpływa na psychikę, motywację do działania oraz zdrowie człowieka.

 

 

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - 21 listopada

  To święto obchodzone w naszej szkole już po raz 11-ty cieszy się wśród uczniów dużą popularnością i na stałe wpisało się w kalendarz imprez i uroczystości szkolnych. W tym roku odbyło się z udziałem p. Beaty Rusin – szkolnego rzecznika praw ucznia. W ten sposób organizatorzy połączyli Dzień Życzliwości ze Świętem uchwalenia Konwencji Praw Dziecka (20 listopada). Podczas uroczystego apelu (21 listopada) przygotowanego przez klasy autystyczne ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą kartkę z okazji Święta Życzliwości. Nagrodzono 3 wykonane przez Tomka Hoszyckiego, Amadeusza Bubnowskiego i Marka Szłapki. Wszystkie kartki znalazły swe zaszczytne miejsce na wystawie zorganizowanej przez p. Basię Budkę. Ogłoszony również został tradycyjny już plebiscyt na Dobromiła 2016 Roku. Wszyscy pracownicy szkoły wybierać będą spośród nadesłanych do p. Tereski Wójtowicz (sala 106 do 28.11 – poniedziałek) propozycji, ucznia (lub uczennicę) najżyczliwszego i cieszącego się ogólną sympatią w szkole. Obchody Dnia Życzliwości zorganizowała p. Tereska Wójtowicz,i p. Kasia Klima, p. Kasia Gnus i p. Beata Rusin.

 

 

ANDRZEJKI

  Pani Ala Foltyn, p. Agnieszka Entsua – Mensah i p. Marcin Goszyc zaprosili 16 listopada całą społeczność szkolną na ANDRZEJKOWE WRÓŻBY zorganizowane w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych. Do przeistoczonej przez p. Alę w krainę czarów i magii sali przybyli licznie uczniowie by podczas wesołej zabawy z wykorzystaniem „magicznych” rekwizytów i czarodziejskich zaklęć, gwiazd, kubków i filiżanek przyszłości, magicznych serc, szpilek prawdy i wielu innych wróżb zapoznać się z andrzejkowymi wróżbami i zwyczajami. Słodkie upominki z andrzejkową wróżbą były dopełnieniem spotkania :)

 

KONKURS – AKCJA EKOLOGICZNA

 18 listopada zakończyła się zorganizowana w naszej szkole zbiórka zużytych, starych i nieużywanych telefonów komórkowych. W wyniku tej akcji zebraliśmy ok. 700 telefonów, tj. 42 kg. Ogromne podziękowania należą się naszym przyjaciołom z ŻOR, a w szczególności p. MAŁGORZACIE MANDERA i p. PIOTROWI CYMBOR, a także pani JULICIE (nauczycielce tamtejszej szkoły), którzy zebrali ok. 33 kg

 Za zaangażowanie w zbiórkę dziękujemy także wychowawcom następujących klas: p. Kasi Konieczny, p. Ewie Grams, p. Jolancie Kin oraz p. Halinie Szkatuła. Pani Ewie Grams bardzo dziękujemy za wspaniałe hasło konkursowe

 „Jeśli jesteś całkiem „Eko”, oddaj stary fon kolego,

 Stary fon to kupa złomu, nie zatrzymuj go więc w domu,

 Utylizuj stare fony, tak jak robią „Eko – Ziomy”!

 Na rozstrzygnięcie konkursu niestety musimy poczekać do końca stycznia. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy

 

/tekst: Agata Chmielewska/

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

  Ze względu na kapryśną, październikową pogodę nasze odbywające się już cyklicznie spotkanie z...ziemniakiem miało miejsce w tym roku dopiero w listopadzie. Nie przeszkodziło to jednak we wspaniałej zabawie, którą zorganizowały dla uczniów SPdP p. Halina Szkatuła i p. Kasia Konieczny. To smaczne warzywo wykorzystane zostało w licznych konkurencjach sportowych. Był m.in. slalom z ziemniakiem na łyżce, celowanie ziemniakami do kosza, a także sadzenie ziemniaków w ringo. Wiedzą na temat kulinarnego zastosowania ziemniaków trzeba było wykazać się podczas rozwiązywania krzyżówki. Po wspólnej zabawie degustowano ziemniaki zapiekane w folii. Było smacznie, zdrowo i radośnie :)

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 By kultywować tradycje narodowe i kształtować w uczniach postawę patriotyczną zaproszono całą społeczność szkolną na uroczystą akademię z okazji ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego po czym uczniowie zaprezentowali inscenizację słowno – muzyczną tematycznie związaną z najważniejszymi wydarzeniami listopadowymi. Akademia zakończyła się w radosnej atmosferze. Wszyscy, powiewając chorągiewkami i grając na instrumentach muzycznych, zaśpiewali piosenkę „KOCHAM CIĘ POLSKO”. Tę wspaniałą lekcję historii przygotowała wraz z uczniami p. Agnieszka Mospańska i p. Kamila Mięsok wraz z nauczycielami wspomagającymi: p. Ewa Fabisz, p. Justyna Niemiec, p. Grzegorz Mięsok, p. Edyta Czyż i p. Agata Chmielewska.

 

 

ZAJĘCIA SPORTOWE NA BASENIE MOSiR W RADLINIE

 Nasz uczeń Łukasz i Kasia (absolwentka naszej szkoły) zainaugurowali 4 listopada cykl zajęć sportowych na basenie, które będą się odbywać w ramach Olimpiad Specjalnych. Zajęcia prowadził p. Wojciech Wilkowski, a osobami wspomagającymi byli p. Kamila i Grzegorz Mięsokowie, p. Estera Nowaczyk i p. Henryka Warońska. Nasi młodzi pływacy chętnie korzystali z cennych wskazówek nauczycieli, a przy tym wykazali się dużym zaangażowaniem i talentem pływackim. Organizatorzy zapraszają chętnych uczniów do uczestnictwa w kolejnych zajęciach.

 

ZPSWR na VI Śląskiej Jesieni Kulinarnej w wodzisławskim Ekonomiku

Uczniowie klasy ll SPdP pod opieką wychowawcy Ani Politowicz, brali udział 9.11.2016 w l V Śląskiej Jesieni Kulinarnej w Ekonomiku w Wodzisławiu Śląskim. W tym roku tematem przewodnim była "Śląska kaczka  sous  vide ". Było to nasze kolejne spotkanie i udział w innowacji pedagogicznej "Bez barier". Wspólnie z uczniami z gimnazjum z Marklowic Nasza młodzież wykonała pyszne kanapki, pokazaliśmy że nie ma w nas żadnych barier. Cały przebieg konkursu prowadził nasz kulinarny Śląski kucharz Remigiusz Rączka.

Było pysznie i smacznie.

Andrzejki w Hotelu Amadeus!

23 listopada, w środę, w godz. 9-12 będziemy wspólnie bawić się w hotelu Amadeus. Uczniowie SPdP oraz Gimnazjum ZET, a także ich starsi koledzy z WTZ w Gorzycach, ZAZ w Wodzisławiu oraz WOLOiZOL w Gorzycach razem miło spędzą czas przy dźwiękach muzyki proponowanej przez DJ-a.

Do zobaczenia! Pozdrawiamy: p.Marlena, p.Ola, p.Grzegorz.

 

Wystawa interaktywna "Kopernik na Kopernika- Eksperymentuj!"

W związku z ogromnym zainteresowaniem szkół wystawą interaktywną "Kopernik na Kopernika- Eksperymentuj!" pragniemy Państwa poinformować, że zgodnie z podaną informacją w mediach, zapisy będą przyjmowane OSOBIŚCIE w dniu 21 listopada 2016 r. Wymóg Centrum Nauki Kopernik to 4 dzieci na 1 opiekuna. W związku z tym dany opiekun osobiście może zapisać 4 dzieci, jeśli posiada zgody ich rodziców /opiekunów na ujawnienie wizerunku dziecka w mediach.

 

 

 

„Drzwi otwarte” w ZPSWR

w Wodzisławiu Śląskim

 

POCZYTAJ MI PRZYJACIELU – W KRAINIE BAŚNI

 

26 października p. Ewa Mika (organizatorka cyklicznych spotkań z książką) zaprosiła uczniów SP, SP ZET i G ZET na kolejne spotkanie (ramach programu POCZYTAJ MI PRZYJACIELU kształtującego nawyk czytania oraz budującego więź emocjonalną pomiędzy czytającymi i słuchaczami) z uczennicami ZSE w Wodzisławiu Śl. i Ich opiekunką, p. Adą Garbulowską – Gulec. Tym razem miłośnicy tych spotkań za sprawą „Calineczki”, „Kubusia Puchatka”, „Czerwonego Kapturka” i „Smerfów” znaleźli się w cudownym świecie baśni, z którego wcale nie chciało się wracać na dalsze zajęcia lekcyjne :)

 

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA OLIMPIAD SPECJALNYCH

W dniu 3 listopada 2016r w Katowicach odbyła się Konferencja Popularnonaukowa Olimpiad Specjalnych. Dotyczyła ona 5 aspektów zdrowotnych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz popularyzacji Olimpiad Specjalnych w Polsce. W konferencji uczestniczyły dwie mamy naszych podopiecznych Pani Iwona Kasza i Anna Kowalska oraz nauczyciel ZPSWR Kasia Pierzycka. Po konferencji była możliwość obejrzenia widowiska związanego z otwarciem zawodów rangi ogólnopolskiej: pływackich i bowlingowych. Na koniec niespodzianką był występ zespołu FEEL. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych nauczycieli i rodziców - już w przyszłym roku do uczestnictwa  w konferencji.

                                                                                                  /tekst: Katarzyna Pierzycka/POCZYTAJ MI PRZYJACIELU – W KRAINIE BAŚNI

 

26 października p. Ewa Mika (organizatorka cyklicznych spotkań z książką) zaprosiła uczniów SP, SP ZET i G ZET na kolejne spotkanie (ramach programu POCZYTAJ MI PRZYJACIELU kształtującego nawyk czytania oraz budującego więź emocjonalną pomiędzy czytającymi i słuchaczami) z uczennicami ZSE w Wodzisławiu Śl. i Ich opiekunką, p. Adą Garbulowską – Gulec. Tym razem miłośnicy tych spotkań za sprawą „Calineczki”, „Kubusia Puchatka”, „Czerwonego Kapturka” i „Smerfów” znaleźli się w cudownym świecie baśni, z którego wcale nie chciało się wracać na dalsze zajęcia lekcyjne :)

 

 XX ŚLĄSKI DZIEŃ TRENINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH

 

Wielu pozytywnych wrażeń, przeżyć i emocji dostarczył wychowankom ORW (Natalii Kulikowskiej, Szymonowi Krakowczykowi i jakubowi Kusiakowi) udział w XX Śląskim Dniu Treningowym Olimpiad Specjalnych w Jastrzębiu Zdroju. Zawodnicy reprezentowali naszą szkolną sekcję Olimpiad Specjalnych „Chabry”. Zadaniem Natalki, Szymona i Kuby było pokonanie nierównego podłoża, rzut woreczkami do celu, zbieranie przedmiotów różnej wielkości do pojemnika oraz nakładanie kółek różnej wielkości na stojak. Z wszystkich konkurencji wywiązali się znakomicie za co otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy. Trofea naszych dzielnych zawodników wyeksponowane zostały na gazetce w holu szkolnym.

Gratulujemy :)

 

MÓJ KOLEGA Z SĄSIEDNIEJ SZKOŁY

 

11 października odbyło się w ramach współpracy szkół niezwykłe spotkanie integracyjne uczniów Szkół Przysposabiających do Pracy. Panie Ola Wycisk – Gola i Ola Kozielska zorganizowały dla swoich uczniów (kl. SPdP z autyzmem) spotkanie z uczniami klas SPdP z Rybnika. Młodzież miała okazję rozwinąć swoje kompetencje społeczne, a stworzone im warunki na terenie naszej placówki (w tym w mieszkaniu treningowym) inspirowały do aktywnego i miłego spędzenia wspólnie czasu. Z pewnością nie było to ostatnie spotkanie :)

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

 

By uwrażliwić uczniów na los zwierząt, przypomnieć ich prawa oraz wyrobić postawę odpowiedzialności za ich posiadanie cała społeczność szkolna uczestniczyła w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych w wydarzeniach edukacyjno – wychowawczych związanych z obchodami Światowego Dnia Zwierząt. Uroczystości zorganizowały dla całej społeczności szkolnej panie: Ola Wycisk – Gola, Ania Mucha, Kamila Mięsok, Ola Kozielska i Edyta Gajda. 31 października odbył się apel, podczas którego obejrzeliśmy prezentację multimedialną podsumowującą działania związane z obchodami ŚDZ (m.in. zdjęcia uczniów ze swoimi pupilami oraz test wiedzy o zwierzętach). Zakończeniem uroczystości były projekcje filmów tematycznych dla poszczególnych grup wiekowych, a wychowanków ORW zaproszono na wspólną zabawę „Ja i mój pupil”.

 

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

 W bieżącym roku szkolnym kontynuowany jest przez p. Henię Warońską, p. Kasię Pierzycką i p. Beatę Adamską cieszący się dużym powodzeniem wśród uczniów i odnoszący niemałe sukcesy w ubiegłych latach program SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE. W ramach tego programu od listopada realizowany będzie znany nam już projekt „Kulinarny Kociołek”, w którym to uczniowie komponują zdrowy jadłospis, a póki co... w październiku odbyły się już zajęcia ruchowe (dla kl.III a i b SP ZET zwinnościowo - szybkościowe „Jesienne tory przeszkód” zorganizowane przez p. Kasię Pierzycką i p.Olę Hawrył oraz dla kl. IV SP rozwijające ogólną sprawność ruchową poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem plastikowych butelek pt. „Butelkowo” przeprowadzone przez p. Kasię Pierzycką i Martynę Tatarczyk – Sobek), a także zajęcia profilaktyczne dla uczniów SP ZET i G ZET kształtujące nawyk dbania o higienę rąk „Z higieną za pan brat” w ramach AKADEMII CZYSTYCH RĄK CAREX zorganizowane przez p. Kasię Pierzycką, p. Henię Warońską i p. Beatę Adamską.

 

CZYTAMY I...DZIAŁAMY

Z przyjemnością przypominamy, że nasza placówka została beneficjentem NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Przyznano nam kwotę 15 000 zł. na zakup książek. W związku z powyższym, p. Ewa Mika, nasza szkolna bibliotekarka przeprasza wszystkich użytkowników biblioteki, że nie działa jeszcze tak jak powinna internetowa strona biblioteki, ani że nie wydawane są jeszcze książki. Praca p. Ewy koncentruje się w tej chwili głównie na...wydawaniu pieniędzy :) Pani Ewa wydała już z przyznanej nam kwoty 8000 zł.

Wybiera dla nas najciekawsze pozycje książkowe, by...od stycznia 2017r. ruszyć z realizacją nowego projektu związanego z czytelnictwem. Już teraz możemy zdradzić, że CZYTANIE (wg tego projektu) będzie nas inspirowało do...DZIAŁANIA. Z pewnością czekają nas niemałe atrakcje, na które już nie możemy się doczekać :)

P.S.

Serdeczne podziękowania dla pomagających uczniów:-)

 

Szanowni nauczyciele, drodzy uczniowie oraz rodzice

 

           W nawiązaniu do międzynarodowej akcji ekologicznej:

”Clean Up the Word” – Sprzątanie Świata 2016” zapraszamy ponownie do aktywnego uczestnictwa w VII edycji ogólnopolskiej pod hasłem:

 

ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY.

 

Zebrane w akcji zużyte i uszkodzone telefony zostaną przekazane do

profesjonalnego recyklingu a wszystkie szkoły otrzymają nagrody. Przypominamy, że zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak np. ołów oraz kadm są znacznym zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby.

 

    Do 18 listopada 2016r. samorząd uczniowski przeprowadzi wśród uczniów zbiórkę zużytych, starych telefonów komórkowych bez baterii. Stan techniczny telefonów nie ma żadnego znaczenia. Telefon nie musi być sprawny i może być uszkodzony.

 

Zacznijmy porządkowanie i sprzątanie świata od własnego biurka i otoczenia. Dziękujemy za ekologiczną postawę i liczymy na wasze

zaangażowanie i aktywny udział w akcji.

Zużyte telefony można oddawać do świetlicy szkolnej.

 

Pamiętaj bądź eko!!!

 

    Opiekunowie SU

Agata Chmielewska

Edyta Czyż

ZAJĘCIA NA BASENIE


Informujemy, że od 4 listopada 2016r. prowadzone będą zajęcia na pływalni MOSiR w Radlinie dla zawodników Olimpiad Specjalnych. Zajęcia będą odbywały się w każdy piątek o godzinie 17.00 (45 min). Rodzice odpowiedzialni są za dowóz i odbiór dzieci z pływalni. Zainteresowanych prosimy o kontakt z panem Wojtkiem Wilkowskim.

 

Szanowni Rodzice, Szanowni Opiekunowie

 

Na terenie województwa śląskiego ruszył program wczesnego wykrywania i leczenia wad postawy. W naszej Placówce zorganizowane zostanie badanie wstępne, którym będą objęte wszystkie dzieci do 12 roku życia. Badanie przeprowadzi lekarz specjalista rehabilitacji leczniczej/ortopeda/ z Przychodni Wielospecjalistycznej NZOZ MEDI - SPATZ (Poradnia Leczenia Wad Postawy) z Gliwic, w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o dostarczenie do wychowawcy klasy, skierowania od lekarza pierwszego kontaktu (lekarza rodzinnego), ponieważ jest ono podstawą do przeprowadzenia takiego badania. Skierowania muszą mieć napisane w tytule – DO PORADNI WAD POSTAWY. Skierowania proszę dostarczyć do 18 listopada 2016r. Termin badania zostanie podany w grudniu.

 

Katarzyna Pierzycka

Nauczyciel prowadzący

zajęcia korektywy wad postawy

 

OLIMPIADY SPECJALNE

 

nabór

 

Przy naszej Placówce działa sekcja sportowa Olimpiad Specjalnych „CHABRY”, która zrzesza uczniów i absolwentów naszej szkoły. Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich zainteresowanych uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

UCZNIOWIE: Jeśli interesujecie się sportem, odnosicie sukcesy w wybranych dyscyplinach sportowych, zgłoście się po deklarację zawodnika Olimpiad Specjalnych. Umożliwimy Wam wyjazdy na zawody sportowe, abyście mogli sprawdzić swoje umiejętności.

 

RODZICE/OPIEKUNOWIE: Jeśli odkryliście u swoich dzieci talent sportowy, uczęszczacie z nimi na zajęcia dodatkowe, dajcie szansę wykazania się na zawodach organizowanych w różnych miastach naszego regionu. Ogłaszamy nabór nowych członków i zawodników naszej Sekcji „Chabry”.

 

NAUCZYCIELE: Jeśli macie chęć i trochę wolnego czasu to zapraszamy do współpracy.

 

Dyscypliny sportowe, w których jest możliwość realizacji: piłka nożna, koszykówka, siatkówka (N), lekkoatletyka, jazda na wrotkach/rolkach, jazda szybka na wrotkach, bowling, kolarstwo (N), narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe(N), wyścigi na rakietach śnieżnych(N), bocce(N), pływanie, jeździectwo(N), MATP, tenis stołowy, tenis ziemny (N), golf (N), kajakarstwo (N), badminton, tenis stołowy.

 

(N) – konkurencje nowe w naszej sekcji, które chcemy wprowadzić

 

Informuję również, że w dn. 3 listopada 2016 roku o godzinie 15.00 odbędzie się Konferencja Olimpiad Specjalnych poruszająca różne ciekawe tematy. Szczegółowy plakat znajduje się na stronie internetowej www.olimpiadyspecjalne.pl. Zgłoszenia na konferencję można wysłać bezpośrednio z w/w strony internetowej lub poprzez kontakt z Katarzyną Pierzycką. Po konferencji odbędzie się oficjalne otwarcie Ogólnopolskich Zawodów Pływackich, więc będzie możliwość zobaczenia i przeżywania tego wydarzenia. Gościem specjalnym będzie zespół FEEL.

 

Katarzyna Pierzycka

 

Kolejne spotkanie z cyklu ,,Świat jest piękny” – 21.10.2016r.

 

Kolejny miesiąc, kolejne spotkanie z podróżnikiem…

Tym razem gościliśmy energiczną podróżniczkę Panią Martynę Czerny, która zaprosiła nas do Tajlandii i Malezji

Ależ się działo!!!

Taka egzotyka nie trafia się zbyt często! Oglądaliśmy nie tylko zdjęcia z wyprawy Pani Martyny ale też profesjonalnie nagrane filmiki o codzienności zwykłych mieszkańców tych dalekich regionów.

Jak zwykle czas płynął zbyt szybko i po spotkaniu został nam niedosyt.

A Pani Martyna została naszym kolejnym ,,Honorowym Przyjacielem Szkoły” cyklu spotkań ,,Świat jest piękny”.

 

XIV Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

- ,,To Ja” w Rydułtowach -21.10.2016r.

 

Co roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym cudownym festiwalu. Wiele tygodni przygotowujemy się bardzo starannie, by ,,błysnąć” przed gośćmi i rodzicami w sali RCK.

W tym roku nasz zespół ,,Twórcy Radości” wystąpił w układzie tanecznym ,,Dach” do muzyki ,,Sound’N’ Grace. Zawładnęliśmy sceną , publicznością i sercami wszystkich oglądających.

Energia, rytm,  taniec i śpiew – to nasze atuty. Po występie były słodkie nagrody i przepiękna pamiątkowa statuetka, którą z dumą przekazaliśmy dyrektorowi szkoły

 

ŚWIAT JEST PIĘKNY” - NOWY JORK, NIAGARA, WASZYNGTON

 

 Na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie, inaugurujące cykl geograficzno – podróżniczych zajęć integracyjnych „Świat jest piękny” zaprosiła (29 września) uczniów SPdP p. Ewa Grams (podróżniczka z zamiłowania) i p. Kasia Konieczny. Podróż była daleka...trzeba było „przelecieć” ocean by zobaczyć... atrakcje Stanów Zjednoczonych :)

„Podróżniczka zakochana w Ameryce przekazała uczniom swoje wrażenia i emocje pokazując wiele pięknych zdjęć z dalekiego kontynentu jakim jest Ameryka Północna. Uczestnicy spotkania w skupieniu i ciszy chłonęli przekazywane informacje.” /cyt: Ewa Grams/

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

 

 „5 października funkcjonariusze Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl. Przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej. Podczas tych zajęć uświadomiono naszym najmłodszym podopiecznym elementarne zasady związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach, przedstawiono korzyści wynikające ze stosowania elementów odblaskowych. Podczas prelekcji funkcjonariuszka omówiła zagrożenia jakie mogą spotkać dzieci w trakcie spotkania z obcą osobą. Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia podstawowych zasad postępowania: nie przyjmowania prezentów, nie udzielania osobistych informacji, nie rozmawiania z obcymi, unikania odosobnionych miejsc, mówienia „nie”. W trakcie tych zajęć dowiedzieli się również w jaki sposób należy zachować się w kontakcie z nieznanym, agresywnym psem. Poznali i przećwiczyli najprostszy i zarazem najskuteczniejszym sposób obrony przed pogryzieniem – pozycję „żółwia”. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali odblaski oraz książeczki edukacyjne.”

/tekst: Beata Rusin/

Spotkanie zorganizowała p. Beata Rusin i p. Ola Tatarczyk – Sobek.

 

PRZYGODA Z TEATREM

 

 10 października rozpoczęła się w naszej szkole (dzięki p. Teresce Wójtowicz) wielka przygoda z TEATREM. Uczniowie p. Ewy Grams, p. Kasi Konieczny, p. Ani Przybyły – Skatuła i p. Teresy Wójtowicz wzięli udział w oglądaniu spektaklu teatralnego transmitowanego na żywo dzięki Telewizji Polskiej i realizowanemu przez nią projektowi iTeatr.

iteatr dla Szkół to autorski projekt TP S.A oparty na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizację transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. W ramach tego projektu spektakle są odbierane na żywo w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Nasi uczniowie obejrzeli wraz ze swymi kolegami z całej Polski „Baśń o Rycerzu bez Konia” Teatru Banialuka z Bielska – Białej.

To nowe doświadczenie i przeżycie warte jest kontynuowania :)

 

 

Wizyta w Zakładzie Aktywności Zawodowej

 

W ramach współpracy z innymi ośrodkami Pani Ola Hawrył zorganizowała dla uczniów SP, SP ZET wyjście do Zakładu Aktywności Zawodowej Usług Pralniczych w Wodzisławiu Sląskim.
Przywitał nas Pan Dyrektor Dezyderiusz Szwagrzak, który opowiedział na czym polega praca w Zakładzie. Pokazał jak osoby niepełnosprawne piorą, prasują, maglują.
Uczniowie przynieśli ze sobą ulubione maskotki , które pożnij mogli wrzucić do dużych pralek automatycznych. Na zakończenie obdarowano nas balonami.

 

"Czas dla Rodzica" powraca

Drodzy rodzice zapraszamy już 4 listopada na godzinę 9:00.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Piosenki, wiersze i życzenia w wykonaniu naszych uczniów oraz prezenty w postaci serduszek z napisem „Dziękujemy” dla wszystkich pracowników naszej szkoły uświetniły uroczystą akademię w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej placówce. Była również prezentacja multimedialna z „dobrymi” radami (na wesoło) dla nauczycieli przygotowana przez p. Agnieszkę Mospańską. Program artystyczny wraz z uczniami przygotowała p. Henia Warońska i p. Kasia Pierzycka, nad oprawą muzyczną czuwała p. Ewa Fabisz, a dekorację i upominki przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: p. Edytą Czyż,  i p. Agatą Chmielewską oraz  p. Marcinem Kazkiem, Wiktorią Kozłowską i p. Martyną Sobek.

 

ZASIEDLENIE EKOPRACOWNI

 

Dzięki Akcji "Znaczek do znaczka", która zrodziła się w główkach chłopców z kasy II AU p. Edyty Gajdy i wsparciu rodziców, Świeżaki zagościły w Eko-pracowni.
Chłopcy byli dzielnie wspierani przez starszych kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionego SKC Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach, Hipoterapię Galopek i Przyjaciół oraz p. Magdalenę Gwóźdź, p. Dyrektora Szkoły, a także Nauczycieli i Rodziców.
To dzięki Wam wszystikm "Gang świeżaków" już pracuje na zajęciach z dziećmi.

DZIĘKUJEMY !!!
Teraz czekamy na kolejny "Gang świeżaków" na Świetlice.

 

ŚWIĘTO ZDROWEJ MARCHEWKI


W celu promowania spożywania przez najmłodszych warzyw i owoców, panie Ola Hawrył       i Mariola Chomicka zorganizowały (28 września) dla swoich dzieciaków zajęcia integracyjne pt: „ŚWIĘTO ZDROWEJ MARCHEWKI”. Bohaterką spotkania była marchewka ale dzieci zapoznały się również w formie zabawy z właściwościami i smakiem innych warzyw i owoców,zaś współdziałając w grupie wykonały piękną pracę plastyczną...wieeelką marchewkę wyklejoną pomarańczową bibułą :)

 


 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO I DELEGATÓW KLAS

 27 września odbyła się dla uczniów naszej placówki ważna lekcja demokracji. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego (p. Agata Chmielewska i p. Edyta Czyż) oraz Delegatów Klas z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych (p. Ola Wycisk – Gola i p. Mariola Chomicka) zorganizowały wybory do SU i DK, i...czuwały nad ich prawidłowym przebiegiem. Uczniowie kandydujący w wyborach przygotowali i rozwiesili na terenie szkoły plakaty prezentujące swoją sylwetkę i swój „program wyborczy”. W holu szkoły pojawiła się prawdziwa urna, do której „wyborcy” wrzucali karty z wybranym przez siebie nazwiskiem kandydata.

 Wyniki wyborów:

 

Funkcja

Samorząd Uczniowski

Delegaci Klas

Przewodniczący(-a)

Wiktoria Sachs

Szymon Gajak

Z-ca przewodniczącego(-ej)

Arkadiusz Wdowik

Martyna Łatka

Członkowie

Dżesika Cuber,

Anastazja Gładysz

Jakub Sobeczko

Mariusz Mania

Rzecznikiem Praw Ucznia została p. Beatka Rusin.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW :)

 

 „MÓJ BRAT, MOJA SIOSTRA”


Niezwykle cenną inicjatywą integrującą rodziny z dzieckiem autystycznym jest zorganizowane już po raz kolejny przez wychowawców klas autystycznych (w ramach programu współpracy z rodziną dziecka niepełnosprawnego „MÓJ BRAT, MOJA SIOSTRA”) integracyjne spotkanie przy grillu. 13 września na wspólnym grillowaniu, zabawach ze swymi dziećmi i rozmowach wymieniających doświadczenia w sprawowaniu opieki nad swymi dziećmi spotkało się 18 rodzin. Naszym autystycznym uczniom towarzyszyli nie tylko rodzice ale i ich rodzeństwo, które dzięki tego typu spotkaniom otrzymuje wsparcie w zaakceptowaniu niepełnosprawności swego brata lub siostry.


„Zbierz kasztanka dla bratanka”


Po raz kolejny zapraszamy do udziału w akcji zbierania kasztanów na rzecz uczniów naszej placówki. Zachęcamy do aktywnych spacerów nauczycieli i Rodziców. Kasztany prosimy składać opisane w korytarzu obok pani intendent lub u wychowawców klas.


Zapraszamy!!!

Harmonogram zbiórki elektrośmieci

 

30.09.2016

piątek

10.00-11.00

12.12.2016

poniedziałek

10.00-11,00


Harmonogram zbiórki makulatury i nakrętek
 

30.09.2016

piątek

10.00-11.00

21.10.2016

piątek

10.00-11.00

14.11.2016

poniedziałek

10.00-11.00

12.12.2016

poniedziałek

10.00-11.00

 

ZPSWR na Facebooku

ZPSWR na Facebooku

 

ROK SZKOLNY 2016/2017 CZAS ZACZĄĆ


      Witamy całą społeczność szkolną w nowym roku szkolnym 2016/2017 i życzymy wszystkim uczniom, a szczególnie tym rozpoczynającym naukę w naszej szkole samych sukcesów i tylko radosnych, dobrych doświadczeń podczas wspólnego przebywania :)

 Zaproszenie

 

Dyrekcja ZPSWR zaprasza wszystkich Rodziców na spotkanie, które odbędzie się  dnia 8 września godz. 16:00 w naszej Placówce.  Na spotkaniu będą omawiane sprawy restrukturyzacji oraz dalszego rozwoju naszego Ośrodka.  

 

Serdecznie zapraszamy.

 sierpień 2016 r.

Informacja dla rodziców.

Informacja dla rodziców.Informacja dla rodziców

 

Wniosek o dofinansowanie - wyprawka szkolna.

WYPRAWKA_SZKOLNA-wniosek_o_dofinansowanie Wniosek o dofinansowanie - wyprawka szkolna.

 

 

Projekt koncepcji pracy placówki 2016/2017

 

czerwiec 2016 r.

Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2016/2017.

Oferta Łeba 2015.06.11-17Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2016/2017.

 

Zielona Pracownia w ZPSWR w Wodzisławiu Śl.