Get Adobe Flash player

Wizyta w Zakładzie Aktywności Zawodowej

 

W ramach współpracy z innymi ośrodkami Pani Ola Hawrył zorganizowała dla uczniów SP, SP ZET wyjście do Zakładu Aktywności Zawodowej Usług Pralniczych w Wodzisławiu Sląskim.
Przywitał nas Pan Dyrektor Dezyderiusz Szwagrzak, który opowiedział na czym polega praca w Zakładzie. Pokazał jak osoby niepełnosprawne piorą, prasują, maglują.
Uczniowie przynieśli ze sobą ulubione maskotki , które pożnij mogli wrzucić do dużych pralek automatycznych. Na zakończenie obdarowano nas balonami.

 

"Czas dla Rodzica" powraca

Drodzy rodzice zapraszamy już 4 listopada na godzinę 9:00.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Piosenki, wiersze i życzenia w wykonaniu naszych uczniów oraz prezenty w postaci serduszek z napisem „Dziękujemy” dla wszystkich pracowników naszej szkoły uświetniły uroczystą akademię w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej placówce. Była również prezentacja multimedialna z „dobrymi” radami (na wesoło) dla nauczycieli przygotowana przez p. Agnieszkę Mospańską. Program artystyczny wraz z uczniami przygotowała p. Henia Warońska i p. Kasia Pierzycka, nad oprawą muzyczną czuwała p. Ewa Fabisz, a dekorację i upominki przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: p. Edytą Czyż,  i p. Agatą Chmielewską oraz  p. Marcinem Kazkiem, Wiktorią Kozłowską i p. Martyną Sobek.

 

ZASIEDLENIE EKOPRACOWNI

 

Dzięki Akcji "Znaczek do znaczka", która zrodziła się w główkach chłopców z kasy II AU p. Edyty Gajdy i wsparciu rodziców, Świeżaki zagościły w Eko-pracowni.
Chłopcy byli dzielnie wspierani przez starszych kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionego SKC Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach, Hipoterapię Galopek i Przyjaciół oraz p. Magdalenę Gwóźdź, p. Dyrektora Szkoły, a także Nauczycieli i Rodziców.
To dzięki Wam wszystikm "Gang świeżaków" już pracuje na zajęciach z dziećmi.

DZIĘKUJEMY !!!
Teraz czekamy na kolejny "Gang świeżaków" na Świetlice.

 

ŚWIĘTO ZDROWEJ MARCHEWKI


W celu promowania spożywania przez najmłodszych warzyw i owoców, panie Ola Hawrył       i Mariola Chomicka zorganizowały (28 września) dla swoich dzieciaków zajęcia integracyjne pt: „ŚWIĘTO ZDROWEJ MARCHEWKI”. Bohaterką spotkania była marchewka ale dzieci zapoznały się również w formie zabawy z właściwościami i smakiem innych warzyw i owoców,zaś współdziałając w grupie wykonały piękną pracę plastyczną...wieeelką marchewkę wyklejoną pomarańczową bibułą :)

 


 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO I DELEGATÓW KLAS

 27 września odbyła się dla uczniów naszej placówki ważna lekcja demokracji. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego (p. Agata Chmielewska i p. Edyta Czyż) oraz Delegatów Klas z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych (p. Ola Wycisk – Gola i p. Mariola Chomicka) zorganizowały wybory do SU i DK, i...czuwały nad ich prawidłowym przebiegiem. Uczniowie kandydujący w wyborach przygotowali i rozwiesili na terenie szkoły plakaty prezentujące swoją sylwetkę i swój „program wyborczy”. W holu szkoły pojawiła się prawdziwa urna, do której „wyborcy” wrzucali karty z wybranym przez siebie nazwiskiem kandydata.

 Wyniki wyborów:

 

Funkcja

Samorząd Uczniowski

Delegaci Klas

Przewodniczący(-a)

Wiktoria Sachs

Szymon Gajak

Z-ca przewodniczącego(-ej)

Arkadiusz Wdowik

Martyna Łatka

Członkowie

Dżesika Cuber,

Anastazja Gładysz

Jakub Sobeczko

Mariusz Mania

Rzecznikiem Praw Ucznia została p. Beatka Rusin.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW :)

 

 „MÓJ BRAT, MOJA SIOSTRA”


Niezwykle cenną inicjatywą integrującą rodziny z dzieckiem autystycznym jest zorganizowane już po raz kolejny przez wychowawców klas autystycznych (w ramach programu współpracy z rodziną dziecka niepełnosprawnego „MÓJ BRAT, MOJA SIOSTRA”) integracyjne spotkanie przy grillu. 13 września na wspólnym grillowaniu, zabawach ze swymi dziećmi i rozmowach wymieniających doświadczenia w sprawowaniu opieki nad swymi dziećmi spotkało się 18 rodzin. Naszym autystycznym uczniom towarzyszyli nie tylko rodzice ale i ich rodzeństwo, które dzięki tego typu spotkaniom otrzymuje wsparcie w zaakceptowaniu niepełnosprawności swego brata lub siostry.


„Zbierz kasztanka dla bratanka”


Po raz kolejny zapraszamy do udziału w akcji zbierania kasztanów na rzecz uczniów naszej placówki. Zachęcamy do aktywnych spacerów nauczycieli i Rodziców. Kasztany prosimy składać opisane w korytarzu obok pani intendent lub u wychowawców klas.


Zapraszamy!!!

Harmonogram zbiórki elektrośmieci

 

30.09.2016

piątek

10.00-11.00

12.12.2016

poniedziałek

10.00-11,00


Harmonogram zbiórki makulatury i nakrętek
 

30.09.2016

piątek

10.00-11.00

21.10.2016

piątek

10.00-11.00

14.11.2016

poniedziałek

10.00-11.00

12.12.2016

poniedziałek

10.00-11.00

 

ZPSWR na Facebooku

ZPSWR na Facebooku

 

ROK SZKOLNY 2016/2017 CZAS ZACZĄĆ


      Witamy całą społeczność szkolną w nowym roku szkolnym 2016/2017 i życzymy wszystkim uczniom, a szczególnie tym rozpoczynającym naukę w naszej szkole samych sukcesów i tylko radosnych, dobrych doświadczeń podczas wspólnego przebywania :)

 Zaproszenie

 

Dyrekcja ZPSWR zaprasza wszystkich Rodziców na spotkanie, które odbędzie się  dnia 8 września godz. 16:00 w naszej Placówce.  Na spotkaniu będą omawiane sprawy restrukturyzacji oraz dalszego rozwoju naszego Ośrodka.  

 

Serdecznie zapraszamy.

 sierpień 2016 r.

Informacja dla rodziców.

Informacja dla rodziców.Informacja dla rodziców

 

Wniosek o dofinansowanie - wyprawka szkolna.

WYPRAWKA_SZKOLNA-wniosek_o_dofinansowanie Wniosek o dofinansowanie - wyprawka szkolna.

 

 

Projekt koncepcji pracy placówki 2016/2017

 

czerwiec 2016 r.

Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2016/2017.

Oferta Łeba 2015.06.11-17Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2016/2017.

 

Zielona Pracownia w ZPSWR w Wodzisławiu Śl.

 

CZAS POŻEGNAŃ

Zamykamy rok szkolny 2015/2016 i żegnamy się z Wami na czas wakacji. Dziękujemy,że byliście z nami odwiedzając tę stronę i...
życzymy wszystkim, całej społeczności szkolnej udanego, słonecznego, BEZPIECZNEGO,  wakacyjnego wypoczynku :)

 

 PRZEDWAKACYJNE PODCHODY

„W poszukiwaniu skarbu”
Dawkę dobrej zabawy z  harcerską  aktywnością zaaplikowały naszym dzieciakom (tym dużym i mniejszym) organizatorki „Przedwakacyjnych podchodów” przeprowadzonych w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych. Panie: Mariola Chomicka, Ola Jureczko,Ania Musioł, Ola Kozielska i Viola Budzyńska ze swoimi uczniami zaprosiły wszystkich uczniów na niezwykle inspirującą, dostarczającą pozytywnych wrażeń i wywołującą ciekawość i chęć poszukiwań zabawę plenerową. Wszyscy z ochotą i ogromnym zaangażowaniem poruszali się szlakiem strzałek i kopert z zadaniami by...odnaleźć ukryty skarb :)) Czy wszystkim się udało??? Oczywiście, że TAK :))

 Jak nie czytam, jak czytam!!!

 

Ogólnopolska akcja masowego czytania
10 czerwca 2016 roku o godzinie 10.00 pobiliśmy rekord czytania w jednym momencie. Akcja  ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Może i mamy problemy   z czytaniem ale kontakt z książką  daje nam dużo radości – mówią nasi uczniowie. I to widać na zdjęciach.


 

 

NA WYBIEGU W MEDIOLANIE

 

      25 maja cała społeczność szkolna uczestniczyła w nietypowym... pokazie mody :) Wydarzenie to przygotowane w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych przez panie: Beatę Dąbrowską, Olę Gwiszcz, Anię Komorowską i Sylwię Koczy (wraz ze swymi uczniami i ich rodzicami) wzbudziło we wszystkich wielkie zainteresowanie i aplauz. Przedstawiciele zespołów klasowych zaprezentowali (na specjalnie w tym celu przygotowanym...wybiegu) zaprojektowane przez niezwykle utalentowanych „stylistów” kreacje z...materiałów wtórnych :) Były więc stylizacje z plastikowych kubków, woreczków, folii bąbelkowej, worków na śmieci, rękawiczek jednorazowych, butelek, kartonów itp. Kreatywność i pomysłowość twórców tych niezwykłych kreacji (m.in. sukienek, garniturów, nakryć głowy) przeszła wszelkie oczekiwania „widzów”. Każda prezentacja nagradzana była gromkimi oklaskami. A Mediolan...niech się od nas uczy ;))

 

Grill integracyjny w Ośrodku Wsparcia w Połomi


    12 maja wychowankowie grup ORW ( VI, VII,VIII) wraz z nauczycielami : Aleksandrą Hawrył, Anetą Gilewicz, Wioletą Worach oraz Sylwią Janas wzięli  udział w grillu integracyjnym , który odbył się w Ośrodku Wsparcia w Połomi.
Były kiełbaski, muzyka, no i oczywiście... piękna pogoda ;)

 

Lekcja Inna niż wszystkie - reportaż TV TVT

„Czas dla rodzica”

 

 Zapraszamy na podsumowujące spotkanie 21.06.2016r.

 

o godzinie 9:30, w jadalni.

 

                                                              Organizatorzy

 

 

Zapraszamy!!!

  

 

XII TYDZIEŃ OBCHODÓW ŚWIĘTA SZKOŁY

 

(30 maja – 3 czerwca 2016r.)

 

Ten nieprawdopodobny wysiłek dyrekcji, nauczycieli i rodziców by stworzyć dzieciom tydzień pełen wrażeń, pozytywnych przeżyć i nauki poprzez zabawę zaowocował kolejnym sukcesem i zadowoleniem z dobrze wykonanego zadania, z którego wszyscy jesteśmy bardzo dumni.

 

A działo się tak:

 

30 maja – DZIEŃ EKOLOGICZNY

 

Po apelu otwierającym XIII TOŚS uczniowie wzięli udział w licznych, niezwykle atrakcyjnych zajęciach ukierunkowanych na zdobywanie, poszerzanie lub utrwalanie swej wiedzy ekologicznej. Dla wychowanków ORW przygotowano konkurs na ekoludka, suszenie roślin metodą zielnikową, warsztaty plastyczne „Barwy ziemi” oraz obserwację nasadzeń ziół w przyszkolnym ogródku. Pozostali uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem i hodowcą ptaków, warsztatach florystycznych i plastycznych „Kwiaty z materiałów przyrodniczych, segregacji śmieci, wykonywania domków dla pożytecznych owadów, wykonywania papieru czerpanego z makulatury, wykonywania instrumentów z odpadów „W naszej szkole nawet śmieci zagrają”, eko maratonie filmowym, ekologicznych grach i zabawach naszych babć i dziadków, zakładaniu przyszkolnego ogródka, teście wiedzy ekologicznej oraz sprzątaniu Galgenbergu pod hasłem „Góra śmieci nasz Galgenberg szpeci”. Na zakończenie dnia odbyła się uroczysta akademia podsumowująca działalność ekologiczną placówki i nasze osiągnięcia w tym zakresie w ostatnich latach. Zaprezentowano również film o powstaniu naszej EKOPRACOWNI oraz inscenizację słowno – muzyczną w wykonaniu naszych uczniów. Na zakończenie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że...BĘDĄ PRZYJACIELEM PRZYRODY co potwierdzili podpisem w formie...odcisku swojego palca. W akademii uczestniczyli zaproszeni goście: senator RP p. Adam Gawęda, w-ce starosta powiatu wodzisławskiego p. Danuta Maćkowska, w-ce prezes WFOŚiGW w Katowicach p. Rafał Adamus, p. Jadwiga Buryn reprezentująca biuro posła sejmu RP Krzysztofa Sitarskiego i p. Bożena Rączka – dyrektor PCKU (które przekazało nam drukarkę 3D).

 

31 maja – DZIEŃ ZDROWIA („Swojsko, zdrowo i sportowo”)

 

W celu preferowania zdrowego stylu życia zaproszono w tym dniu licznych gości, m.in.: kosmetyczki z Instytutu Kosmetologii „Madame”, właściciela sklepu ze zdrową żywnością „Zielona Spiżarnia”, zielarza, dentystów z firmy „Stomadental”, gimnastyczkę ze studia fitnes w Wodzisławiu Śl. oraz uczniów z SP w Bluszczowie, z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz z Technikum Hotelarstwa w Jastrzębiu Zdroju wraz z opiekunami. Z udziałem specjalistów i z pomocą uczniów zaprzyjaźnionych szkół odbyły się liczne, cieszące się dużym powodzeniem i zainteresowaniem zajęcia o charakterze edukacyjno – warsztatowym i sportowym.

 

1 czerwca – FESTYN RODZINNY „RODZICE – DZIECIOM”

 

Atrakcji w tym dniu było tak wiele, że trudno wyliczyć. Pogoda dopisała i większość przygotowanych przez rodziców atrakcji można było przeprowadzić na zielonym dziedzińcu szkoły. Najpierw cała społeczność szkolna uczestniczyła otwarciu festynu, pokazie magika i pokazie sztuk walki, a później...były dmuchańce, warsztaty taneczne, pokaz baniek mydlanych, warsztaty z krepliny w robieniu kapeluszy, malowanie twarzy, strzelnica, bryczki, karaoke, pokaz tresury psów i warsztaty kulinarne, a także pyszne ciasta pieczone przez rodziców (głównie mamusie), lody i bigos...a wszystko w radosnej, pełnej pozytywnej energii atmosferze i...DZIĘKI RODZICOM, którzy okazali się NAJWSPANIALSZYMI RODZICAMI NA ŚWIECIE I DZIĘKUJEMY IM ZA TO :)

 

2 czerwca – wycieczka go westernowego miasteczka w Żorach

 

Nawet deszcz tego dnia nie przeszkodził w korzystaniu z licznych atrakcji żorskiego TWINPIGS. Ogrom wrażeń i nowych doznań dostarczały uczestnikom wycieczki (małym i dużym) karuzele, wagonikowe kolejki, młot, strzelnica, ujeżdżanie koni, magik, kino 5D i...trudno wymienić wszystko :) Było bezpiecznie i radośnie :)

 

3 czerwca – koncert integracyjny DZIECI – RODZICOM (w WCK „Centrum”)

 

Równie wielkie wzruszenia i emocje towarzyszyły zgromadzonej publiczności (rodzicom, nauczycielom i uczniom naszej placówki) podczas koncertu dedykowanemu RODZICOM za Ich troskę, codzienną opiekę i miłość okazywaną swym NIEZWYKŁYM DZIECIOM. Podziękowaniem za Ich trud były prezentacje multimedialne oraz zaprezentowane przez uczniów Ich talenty wokalne, taneczne i instrumentalne dedykowane swym rodzicom.

 

W organizację tego XIII-tego już TOŚSz włączyła się jak zwykle cała społeczność placówki (nauczyciele, rodzice, a także uczniowie poprzez swą piękną postawę i umiejętność właściwego korzystania z przygotowanych dla nich licznych atrakcji). W organizację tego ogromnego przedsięwzięcia zaangażowały się również licznie zaproszeni goście (osoby indywidualne i instytucje) chcący z nami współpracować by nieść wiedzę i radość dzieciom. A była ona widoczna na każdym kroku i niech będzie najpiękniejszą zapłatą dla organizatorów i osób wspierających poszczególne dni tego najpiękniejszego i najbardziej dla nas aktywnego tygodnia w roku :)

 

 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ORGANIZATOROM XIII -TYCH OBCHODÓW TYGODNIA ŚWIĘTA SZKOŁY, DYREKCJI, RODZICOM, NAUCZYCIELOM I UCZNIOM NASZEJ PLACÓWKI, ZAPROSZONYM GOŚCIOM ORAZ SPONSOROM, KTÓRYCH OFIARNOŚĆ W ZNACZĄCY SPOSÓB UATRAKCYJNIŁA TEN NIEZWYKŁY TYDZIEŃ, I KTÓRA JEST DLA NAS BARDZO CENNA.

 

 

MAJOWE ŚWIĘTA


      Z przygotowanymi przez siebie flagami i w krawatach z barwach narodowych społeczność szkolna uczciła (2 maja) podczas uroczystej akademii MAJOWE ŚWIĘTA... (1 maja – święto pracy, 2 maja – święto flagi i 3 maja – święto konstytucji). W celu przypomnienia uczniom historii naszej ojczyzny oraz by wzbogacać i wspierać funkcję wychowawczą szkoły organizatorzy uroczystości (Samorząd Uczniowski i Delegaci Klas pod opieką pań: Sylwii Koczy, Ani Muchy, Aliny Sitek – Krupy i Marioli Chomickiej) przygotowali tematyczne prezentacje multimedialne i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni (m.in. hymnu narodowego i hymnu szkoły).

 

"Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci internetowej"

 


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzięki aktywnemu włączeniu się naszej placówki (już po raz trzeci) w ogólnopolskie obchody DBI i podjęciu w tym zakresie szeregu cennych pod względem edukacyjno – wychowawczym inicjatyw zostaliśmy...nagrodzeni PROJEKTOREM Z EKRANEM :). Spośród 1701 szkół znaleźliśmy się w ścisłej czołówce 13-stu wyróżnionych placówek z czego jesteśmy bardzo dumni. Program szkolnych obchodów obejmował uczniów (niepełnosprawnych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym z SPdP), nauczycieli i rodziców, a jego głównym celem było propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Po zgłoszeniu udziału naszej szkoły do konkursu na stronie www.dbi.pl i apelu otwierającym szkolne obchody DBI 2016, przeprowadzono (w styczniu i lutym) szereg inicjatyw i przedsięwzięć adresowanych do całej społeczności szkolnej, m.in.:
•    warsztaty nt. bezpiecznego korzystania z Internetu, praw i obowiązków w Internecie (prezentacja multimedialna stworzona przez klasy);
•    szereg zajęć edukacyjnych i profilaktycznych (z udziałem policji);
•    zajęcia plastyczne w świetlicy szkolnej (plakaty – konkurs i prezentacja prac);
•    lokalna kampania medialna;
•    prezentacja filmu nt. „Lepszego Internetu” przez „Lepsze kino”;
•    szkolenie dla rodziców „Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci Internetowej”;
•    happening – prezentacja multimedialna;
•    nagranie i wysłanie organizatorom filmu podsumowującego podjęte przez naszą placówkę inicjatywy.

Jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych inicjatyw pokazaliśmy młodym ludziom, mniej lub bardziej sprawnym umysłowo, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w wyniku tych działań unikną wielu niebezpieczeństw związanych z internetem. Poprzez aktywny udział w różnorodnych zajęciach młodzi internauci zostali skłonieni do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci, a nasza placówka po raz trzeci została nagrodzona za cenne inicjatywy podjęte w tym zakresie.

DBI - 2016 -  w ZPSWR Wodzisławiu Śląskim - Lepszy Internet zależy od Ciebie

 

 

„NASZA ULUBIONA KSIĄŻKA” - Figlarny Kalendarz Imprez Szkolnych

 

11 kwietnia 2016r. Uczniowie ZPSWR uczestniczyli w zabawach, których celem było rozwijanie zainteresowania słowem pisanym. Podczas zajęć integracyjnych uczniowie chętnie współpracowali z innymi, wypowiadali się na temat charakterystycznych postaci bajkowych, cytowali fragmenty znanych bajek i baśni, odgadywali zagadki, kolorowali, układali puzzle, losowali „bajkowe rekwizyty” z magicznego pudła. Dużym powodzeniem cieszył się rzut papierowymi kulami w Baba – Jagę oraz konkurs na „NAJLEPSZEGO KOTA”i zadanie „KTO SZYBCIEJ” (mak z grochem). Po zakończonych zajęciach na uczniów czekał słodki poczęstunek. Zorganizowano również wystawę prac plastycznych – wyeksponowane zostały barwne plakaty, ilustracje, komiksy i opisy ulubionych postaci bajkowych, znanych bohaterów książkowych oraz AKCJĘ ZBIERANIA KSIĄŻEK (biblioteka szkolna).
                                                                                                 /tekst: Alicja Foltyn/

 

KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY


       Długie, zimowe miesiące oczekiwania na efekt ciężkiej, jesiennej pracy uczniów i nauczycieli (w ramach akcji CEBULKA DO CEBULKI...) mamy już za sobą. Teraz, w pierwszych wiosennych promieniach słońca podziwiamy rozkwitające z dnia na dzień barwne krokusy, żonkile, tulipany i hiacynty :) Uroku temu kolorowemu miejscu dodają rozstawione wśród kwiatów równie kolorowe jak i one...ławki. Jest...pięknie :))

 Kolorowy zwrót głowy

Fundacja Być Bliżej Siebie

Pokochaj Autyzm

7 kwietnia, w sali konferencyjnej Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl., odbyła się trwająca 6 godzin konferencja szkoleniowa pt. „Pokochaj autyzm”.  Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie „Czyń dobro”, a współfinansowana ze środków Powiatu Wodzisławskiego, w ramach obchodów Powiatowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Prelegentami byli specjaliści pracujący z osobami z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami ze spektrum autyzmu w nurcie programu Son-Rise, który zakłada dołączanie się do dzieci zamiast występowania przeciwko nim.: Elżbieta Wilk, Dominika Solecka-Nowak oraz Adrian Borowik z Fundacji „Być bliżej Siebie”.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzięło w niej udział nie 90 (jak początkowo planowano), a 116 osób: rodziców/opiekunów oraz terapeutów osób z autyzmem, zespołem Aspergera czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu – prawie wszyscy (poza 2 osobami) związani z terenem naszego powiatu. Były to osoby mieszkające lub/i pracujące na terenie powiatu wodzisławskiego albo te, których dzieci uczą się w placówce na terenie powiatu.

W czasie 3 wykładów omówiono strategie, które mogą być użyteczne w pracy z osobami z autyzmem i pomagają zrozumieć różne sytuacje wynikające z trudności, przed którymi stają one w domu i w szkole. Prelegenci przedstawili swój punkt widzenia na temat tego,   jak żyć i pracować z osobą z autyzmem, by zapewnić sobie i jej jak najlepsze zdrowie psychiczne, jak efektywnie rozwijać kompetencje społeczne uczniów z autyzmem, jak rozpoznać i zaspokajać ich potrzeby sensoryczne, aby wspomagać rozwój poznawczy, jak uczyć skutecznych metod komunikacji i nawiązywać przyjazne interakcje, jak przystosować środowisko szkolne do potrzeb osoby z autyzmem i co robić w sytuacjach stanowiących wyzwanie dla dziecka lub dla otoczenia. Były też doświadczenia, byśmy na sobie mogli przeżyć, co może czuć człowiek z wyzwaniem rozwojowym.

Pomiędzy wystąpieniami były przerwy kawowe, a wraz z nimi czas na odpoczynek, wymianę zdań i poczęstunek: napoje gorące i zimne, przekąski, kanapki, ciasta w formie szwedzkiego stołu.

Na koniec każdy miał szansę na zadanie nurtujących go pytań: zarówno na forum, jak i indywidualnie, gdyż prowadzący pozostali dłużej i odpowiadali na bardziej prywatne pytania zainteresowanych.

Spotkanie, które obejmowało 3 wykłady po 1, 5 godziny, 2 przerwy kawowe pomiędzy nimi oraz czas na pytania uczestników zakończyło się około godziny 18:00.

Konferencję przygotowały panie: Beata Rączka, Marlena Salamon-Żymełka, Aleksandra Tatarczyk-Sobek, Monika Parzych, Grażyna Sobala, Aleksandra Gwiszcz i Ewa Wnęk.

 

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – mecz chińskiej piłki nożno – ręcznej
(zajęcia z udziałem rodziców)

    
     15 marca p. Mirela Nielaba i p. Łukasz Ochodek zorganizowali sportowe zajęcia integracyjne dla wychowanków ORW IX i uczennic klasy V/VI SP.  Po sportowym powitaniu i wspólnej rozgrzewce rozegrano mecz „Chińskiej piłki nożno – ręcznej”. Zabawa była przednia. Wszyscy z zapałem starali się ręką lub nogą strzelić bramkę materacowi :)) Zespół, który zdobył mniejszą ilość bramek....wykonał dodatkowe ćwiczenie. Zabawa uspokajająca i nagrody dla wszystkich uczestników były miłym dodatkiem zajęć.

 

Oni wiedzą jak grać fair play - turniej Kręgle - reportaż TV TVT

Byliśmy dziś w Teleexpressie extra - TVP1 :-) (od 4.08 do 5.14 minuty) 

Ekopracownia w ZPSWR w Wodzisławiu Śląskim

 

„V Powiatowy Integracyjny Turniej w Kręgle

 dla osób niepełnosprawnych intelektualnie” - relacja z turnieju 

 

Turniej w kręgle dla niepełnosprawnych 2016 - Amadeus

 

Kręgle - Zaproszenie - Karta zgłoszenia

 

O jeden chromosom za dużo - reportaż TV TVT

 

W MARCU JAK W GARNCU

 

Zgodnie z tym ludowym przysłowiem „gotowało się” w tym naszym szkolnym „garncu” wiele wydarzeń i uroczystości związanych z nadchodzącą wiosną i Świętami Wielkanocnymi. W wielu klasach odbywały się tematyczne zajęcia integracyjne i otwarte nawiązujące do tradycji wiosenno - świątecznych, m.in.:

  • powitanie wiosny z utopieniem Marzanny;

  • zajęcia plastyczno – ruchowe „Nadchodzi wiosna” i „Pisanki, pisanki – jajka wielkanocne” dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju;

  • zajęcia „Wielkanocna przygoda” (ORW VI i VIII); „Palmy Wielkanocne” (ORW III i IV);

  • integracyjne zajęcia kulinarne „Poznajemy tradycje i zwyczaje świąteczne Wielkanocy – gotujemy barszcz biały z kiełbasą i jakiem” (kl.III U SpdP/IIIu G); „Świąteczne wypieki”dla młodszych klas ZET;

  • rekolekcje wielkopostne dla całej społeczności szkolnej;

  • zajęcia plastyczne zorganizowane przez p. A. Gilewicz, p. A. Łazińską- Malinowską, p. B. Zalewską i p. M. Wilhelm w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych „Wielkanocna kartka z życzeniami”;

  • wiele innych zajęć organizowanych w zaciszu poszczególnych klas (np. śniadania wielkanocne).

Największym marcowym wydarzeniem (przygotowanym dla całej społeczności szkolnej przez: p. B. Dąbrowską, p. A. Gwiszcz, p. A. Sitek – Krupa, p. A. Mucha, p. E. Gajda, p. A. Tatarczyk – Sobek, p. M. Werner, p. S. Koczy, p. E. Czyż, p. A. Chmielewską i p. J. Klapuch było...spotkanie z tańczącymi i rozdającymi dzieciom prezenty barankami, owieczkami, zajączkami i cudowną parą kokoszek w inscenizacji muzyczno – ruchowej „W OWCZARNI”. W tych pełnych ciepła i humoru scenkach rodzajowych i tańcach wspierała naszych młodych artystów młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. Za co serdecznie dziękujemy, a całej społeczności szkolnej życzymy...

 

RADOSNYCH I POGODNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH :))

SMACZNEGO JAJKA I MOKREGO DYNGUSA I...

  • PAMIĘTAJCIE O BEZPIECZEŃSTWIE :)

 

 

 

W roli głównej...ZESPÓŁ DOWNA”

Powiatowe Obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

 

 Jesteśmy tu jesteśmy teraz

Teledysk - Jesteśmy tu, jesteśmy tesraz

22 marca br. byliśmy świadkami kolejnego, pełnego ciepła, pozytywnej energii i niezapomnianych przeżyć i wzruszeń wydarzenia... koncertu, którego bohaterem był...ZESPÓŁ DOWNA. Zaproszenie naszej placówki (organizatora koncertu) do Wodzisławskiego Centrum Kultury przyjęli bardzo ważni i zacni goście: poseł na Sejm RP p. Krzysztof Sitarski, p. Janina Chlebik – Turek (etatowa członkini Zarządu Powiatu Wodzisławskiego), naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego – p. Edyta Glenc, p. Andrzej Kania – przewodniczący Komisji Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego, dyrektorzy szkół i instytucji wspierających na co dzień osoby niepełnosprawne, młodzież wodzisławskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz współtworzący ten koncert...nasi UCZNIOWIE, Ich RODZICE, a także nauczyciele naszej placówki. Każdy perfekcyjnie przygotowany i wykonany występ dostarczał ogromnych wzruszeń. Gromkimi brawami nagrodzono wykonany w duecie z p. Marzeną (do utworu „Zbudujemy most”) taniec Tomka, naszego absolwenta, piosenkę „Chodż, pomaluj mój świat” w wykonaniu zespołu wokalno- instrumentalnego składającego się z naszych uczniów, nauczycieli i członków Ich rodzin, opowiadające o przeżyciach towarzyszących narodzinom dziecka z zespołem Downa listy Rodziców do swych dzieci, film pokazujący życie naszego absolwenta, 46-letniego p. Klaudiusza Tatarczyka, prezentacje multimedialne nt. osób z zespołem Downa oraz zajęcia z naszymi najmłodszymi dziećmi, uczestnikami Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Koncert zakończyła p. dyr. Beata Rączka dziękując tak licznie zgromadzonej publiczności za udział w tym koncercie i jednocześnie kierując do Niej PRZESŁANIE...by osoby z zespołem Downa dobrze czuły się w środowisku, w którym żyją, by mogły o nim powiedzieć ”Moi Przyjaciele, moja Społeczność” oraz zapraszając na...FINAŁ...piosenkę do muzyki M. Jacksona i Jej polskich, stworzonych na tę niezwykłą okoliczność słów „JESTEŚMY TU” w wykonaniu uczniów, rodziców i nauczycieli naszej placówki. I to był...niezapomniany FINAŁ :)) W rolę prowadzących koncert wcielili się nasi nauczyciele: Ewa Grams i Piotr Zieleźny, a towarzyszyła Im debiutująca w tej roli...nasza uczennica Nadia :)

 

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują w stronę p. Tomasza Nessinga – ojca Piotrusia z zespołem Downa za wykonanie fotograficznych portretów dzieci i uczniów z ZD, p. Dawida Lacha, który stworzył kolorową impresję filmową z zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, p. Grzegorza Czecha – właściciela profesjonalnego studia nagrań „Go Records” za stworzenie muzyczno – filmowego credo naszego koncertu oraz Staroście Powiatu Wodzisławskiego p. Ireneuszowi Serwotce za objęcie koncertu swym HONOROWYM PATRONATEM.

 

Mieszkanie treningowe w ZPSWR - reportaż TVT

 

 Konferencja Pokochaj Autyzm

„Czas dla Rodzica”

 

W dniu 12.04 (wtorek) zapraszamy Rodziców

na obrady dotyczące zbliżającego się dużymi krokami

festynu „Rodzice – Dzieciom”.

Liczymy na Waszą obecność .

Niezbędna jest obecność rodziców, którzy zadeklarowali swoje zaangażowanie

w organizację festynu.

Na spotkaniu zaplanujemy konkretne działania.

Godzina spotkania 9:30 , jadalnia szkolna.

 

Zapraszamy!!!

 Pedagog, psycholog, doradca zawodowy

 

MAŁY PARK BEZPIECZNEJ ROZRYWKI - Fundacja AVIVA

Wodzisław śląski, woj. śląskie

Zgłaszający: Stowarzyszenie "Czyń Dobro", Wodzisław Śląski

Fundacja AVIVA - przyznano: 20 000 zł

Mały Park Bezpiecznej Rozrywki

 

 PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE – BEZPIECZNE SPĘDZANIE CZASU ZIMĄ


W celu przypomnienia uczniom zasad bezpiecznego spędzania ferii zimowych oraz by ich uwrażliwić na istniejące zagrożenia, p. Beata Adamska i p. Irena Zdrojewska zorganizowały (w ramach profilaktyki bezpieczeństwa) zajęcia nt. BEZPIECZNEGO SPĘDZANIA FERII ZIMOWYCH. Podczas dwudniowych zajęć (29 stycznia i 2 lutego) odbyła się prelekcja nt. prawidłowego ubierania się podczas zimy i zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, przeprowadzono zabawę z wykorzystaniem lizaków TAK/NIE, było opowiadanie pt. „Kulig”, zagadki o tematyce zimowej i kodeks postępowania w czasie zimy, a po zajęciach każda grupa wykonała tematyczną pracę plastyczną. Wyposażeni w tak ważną wiedzę możemy...od 15 lutego rozpocząć ferie zimowe :))
 

 

„Czas dla Rodzica”

 

Zapraszamy serdecznie Rodziców

na spotkanie w ramach cyklu Czas dla Rodzica:

 „Szkoła i co dalej?”

Gośćmi tego spotkania będą dyrektorzy WTZ

z Wodzisławia  Śląskiego oraz Gorzyc, ZAZ Wodzisław śląski,

 oraz Ośrodka Wsparcia w Połomi.

Spotkanie odbędzie się dnia 03.03.2016r. o godzinie 9:00 w Sali 37.

Zapraszamy serdecznie

Organizatorzy cyklu 

 

OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

  W ramach tegorocznych obchodów międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu odbyło się w naszej placówce dla całej społeczności szkolnej (styczeń/luty) szereg zajęć o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym. Zajęcia te, uwrażliwiające uczniów (a także ich rodziców i nauczycieli) na specyfikę problemów związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu (z podziałem na odpowiednie grupy wiekowe) obejmowały m.in.:

·         apel otwierający szkolne obchody DBI 2016;

·         warsztaty nt. bezpiecznego korzystania z Internetu, praw i obowiązków w Internecie – stworzenie przez klasy prezentacji multimedialnej;

·         tematyczne zajęcia edukacyjno – profilaktyczne (gry i zabawy, połączona z dyskusją prelekcja pt. „Internet i Ja w nim” przeprowadzona przez starszego aspiranta KPP w Wodzisławiu Śl. Cezarego Koczy);

·         przeprowadzenie w świetlicy szkolnej konkursu na najlepszy plakat – gazetka ścienna, prezentacja prac;

·         lokalna kampania medialna;

·         Specjalne kino” prezentujące filmy nt. „Lepszego Internetu” oraz wykonanie z wychowawcami klas prac plastycznych;

·         szkolenie dla rodziców (4 luty) nt. „Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci internetowej”;

·         happening z zaprezentowaniem plakatów i wybranych prezentacji multimedialnych;

·         nagranie filmu podsumowującego naszą inicjatywę (pod nazwą LEPSZY INTERNET ZALEŻY OD CIEBIE) związaną z obchodami DBI 2016 w naszej placówce i wysłanie go na konkurs ogłoszony na stronie www.dbi.pl

Tę cenną inicjatywę zorganizowało szereg nauczycieli: p. Ania. Mucha, p. Sylwia Koczy, p. Magda Werner, p. Beata Rusin, p. Edyta Czyż, p. Jagoda Klapuch, p. Agata Chmielewska, p. Mariola Chomicka, p. Alina Sitek-Krupa, p. Andrzej Run, p. Ola Wycisk – Gola, p. Ola Tatarczyk – Sobek, p. Violetta Budzyńska, p. Aureliusz Myrcik oraz wychowawcy

 

BAL KARNAWAŁOWY

     W tym roku tak lubiany i oczekiwany przez całą społeczność szkolną BAL KARNAWAŁOWY odbył się... w nowej formule. 9 lutego uczniowie młodszych klas SP i SP ZET oraz wychowankowie ORW bawili się w szkolnej sali gimnastycznej zamienionej na czas balu w „Krainę barw i kolorów”, zaś starsi uczniowie SP, SP ZET, G ZET i SPdP bawili się w sali dyskotekowej hotelu „Amadeus”. Obydwie zabawy zaliczyć należy do udanych. Wszyscy świetnie się bawili i z dumą prezentowali swe kolorowe stroje i maski karnawałowe. Tę taneczną atrakcję przygotowali dla uczniów: p. Kamila i Grzegorz Mięsokowie, p. Marcin Goszyc, p. Edyta Gajda wraz z osobami wspomagającymi (p. Edyta Czyż, p. Agata Chmielewska, p. Jagna Klapuch i p. Ola Tatarczyk – Sobek) oraz p. Marlena Salamon – Żymełka i Grzegorz Żymełka.

 

Lepszy Internet zależy od Ciebie

 

„Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Sieci Internetowej” - Prowadzący: Aureliusz Myrcik

 

styczeń, 25.01.2016r.
,,Figlarny Kalendarz""Ciasteczkowe szaleństwo" było wspaniałą okazją do zabawy, udziału w konkursie, tworzeniu pięknych dekoracji oraz klanzowego pieczenia ciasta.
Tym razem uczniowie klas SPdP wraz z wychowawcami dali możliwość przeżywania klimatu pieczenia ciastek!!!!!!!!!
Były ciasteczka dekorowane różnymi materiałami typu: brokat, pasta do zębów, kolorowe cukierki, kawa, ziarna zbóż itp.
Największym zainteresowaniem cieszył się stół, przy którym uczniowie mogli wyrabiać ciasteczka z masy solnej, wałkować i wyciskać wzory foremkami.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa "szalonych ciasteczek", która została przygotowana dzięki fantastycznej pracy uczniów z grup ORW, przepisy oraz ciasta przeszły nasze najśmielsze oczekiwania - były niesamowite w formie , kolorze i wykonaniu....
Po zakończonych zajęciach każdy z uczestników otrzymał pyszne ciasteczko oraz dyplom:-)

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


     18 stycznia dzieci z zespołu klasowego I-III SP zaprosiły swoich dziadków i babcie na spotkanie integracyjne organizowane przez p. Alę Foltyn (przy współpracy p. Klaudii Pieczka) z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie umilały rymowanki, wierszyki, zgadywanki i występy dzieci oraz smaczny poczęstunek (domowe wypieki, które przynieśli zaproszeni goście). Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki – portrety, laurki. Babcie i dziadkowie również zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne wykonując portret wnuka bądź wnuczki. Spotkanie dostarczyło wielu wzruszeń, emocji, niezapomnianych przeżyć. Udział w imprezie sprawił zebranym wiele radości.

 /tekst: Alicja Foltyn/

 

WYNIKI 2 EDYCJI KONKURSU FUNDACJI AVIVA "TO DLA MNIE WAŻNE"

Fundacja AVIVA "To dla mnie ważne" podsumowała swoją działalność. I nas nie zabrakło w tej relacji :))

https://www.youtube.com/watch?v=UiKjkzPMPn4&feature=youtu.be

 

Młody Obywatel na sportowo - zakończenie projektu.

 

W tym roku szkolnym Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych przystąpił do programu „Młody Obywatel na sportowo” (wpisanego w ogólnopolski projekt „Kronika sportowa – czyli jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja BGK. Honorowy patronat nad programem objął Minister Edukacji Narodowej.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzicami oraz lokalną społecznością mieli za zadanie stworzyć kronikę sportową. Po co to wszystko? Przede wszystkim po to, by przywrócić do życia dawne gry i zabawy, a ponadto po to, by poprzez przypomnienie i wprowadzenie w czyn starych gier i zabaw:
- stymulować kreatywność młodych ludzi,
- poprawiać ich sprawność fizyczną, refleks, równowagę czy koordynację ruchową;
- pokazywać, jak miło można spędzać czas na powietrzu i obcować z przyrodą: bez  
  komputera, tabletu czy smartfona.
Uczniowie wraz z nauczycielami zabrali się do pracy od przygotowania ankiet, wywiadów, dzięki którym udało się ustalić zasady starych gier podwórkowych, a później upowszechniać. Ankiety rozdano wśród uczniów szkoły, a Ci uzupełniali je wraz z rodzicami, dziadkami, sąsiadami. Wywiady przeprowadzono ze starszymi mieszkańcami ulicy Kopernika oraz emerytowanymi nauczycielami naszej szkoły, którzy zagościli w naszej placówce. Nie tylko odpowiedzieli na nasze pytania, ale też opowiedzieli nam o grach i zabawach umilających ich dzieciństwo. O tym, jakie było dzieciństwo bez sprzętu elektronicznego opowiedzieli nam także członkowie zespołu Familijo ze Skrzyszowa. Okazało się, że każdą wolną chwilę spędzali z kolegami i koleżankami na...podwórku lub u kogoś w domu :) W ciekawe gry grali także podczas wypasu krów.
Z zaproszonymi gośćmi bawiliśmy się w pomidora, klipę, zgadywanki,  skakankę, ciuciubabkę, klasy, ciepło – zimno, głupiego Jasia, gąski, gąski do domu, zbijaka, cymbergaja i wiele, wiele innych. O dawnych sposobach na wolny czas opowiadali nam również pracownicy wodzisławskiego Muzeum. Kilka razy gościli w murach naszej szkoły, także my odwiedzaliśmy ich w Muzeum. Panowie Dawid i Jacek opowiadali nam,  jak kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu młodzi ludzie bawili się oraz zorganizowali dla nas wesołe zabawy: wyścigi na koniach, chodzenie na szczudłach, gra w młynek,  rzuty ringo do celu, przeciąganie liny. Absolutnym hitem dla naszych uczniów był bez wątpienia rzut kapustą do beczki.
Wszystkie pomysły uczniowie wiele razy przećwiczyli ze swoimi nauczycielami. Opisali je także w formie kroniki, która została wydrukowana oraz umieszczona na stronie internetowej, i  z której można korzystać w każdej chwili. 12 stycznia odbyło się podsumowanie projektu. Zaprezentowaliśmy film  i prezentację z jego przebiegu, a uczniowie szkoły wzięli udział w przeróżnych grach i zabawach z utworzonej kroniki. Niezależnie od wieku – czy to pierwszaczki, czy uczniowie gimnazjum, wszyscy bawili się świetnie i mieli nadzieję na powtórkę. Dzięki nam wiele cudownych gier i zabaw nie pójdzie w zapomnienie.
 

 

Młody Obywatel

  W ramach programu Młody Obywatel na sportowo w dniach 8 i 15 grudnia odbyły się spotkania z pracownikami Muzeum w Wodzisławiu Śl. Panowie Dawid i Jacek najpierw opowiadali nam,  jak kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu młodzi ludzie organizowali sobie czas wolny. Następnie wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w zabawach: wyścigi na koniach, chodzenie na szczudłach, gra w młynek,  rzuty ringo do celu, przeciąganie liny. Jednak absolutnym hitem dla naszych uczniów był bez wątpienia rzut kapustą do beczki.

Wkrótce spotkania z kolejnymi osobami, które  pamiętają gry i zabawy swojego dzieciństwa.

 

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE  (17 grudnia 2015r.) 

      Rodzinne śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole to jedna z piękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. By ją przybliżyć i przypomnieć najbardziej znane kolędy oraz zintegrować środowisko lokalne p. Małgosia Kubica i p. Ilona Czyż (ze swoimi uczniami i Ich rodzicami) w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych zaprosiły całą społeczność szkolną na … wspólne kolędowanie :) Wsparcia muzycznego udzielili nam zaproszeni goście – uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Kilara w Wodzisławiu Śl. wraz ze swymi nauczycielami (p. Bożeną Błaszczyk, p. Danielem Orlikiem i p. Marcelim Kubicą – mężem p. Gosi oraz p. Barbara Kubica – mama naszej Zosi). Słodkie upominki przywieźli dla dzieci uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Kokoszycach ze swoją Panią – Małgorzatą Szkopek.
       TO BYŁO WSPANIAŁE, PRAWDZIWIE RODZINNE  KOLĘDOWANIE :)

 

PIECZENIE ŚWIĄTECZNYCH CIASTECZEK
(zajęcia integracyjne z udziałem rodziców)


     14 grudnia p. Mirela Nielaba oraz p. Beata i Jacek Kwapiszowie zaprosili swych uczniów ( ORW V i IX oraz „maluch” z Wczesnego Wspomagania) i Ich rodziców na wspólne pieczenie świątecznych ciasteczek. Każdy z uczestników zajęć miał przydzielone prace do wykonania. Po wstępnej rozmowie i wielozmysłowym poznawaniu przez dzieci produktów potrzebnych do wykonania ciasteczek przystąpiono do pracy. Rodzice ugniatali ciasto, dzieci z pomocą nauczycieli wałkowały i wycinały kształty, a pomoce nauczycieli wkładały ciasteczka do pieca :) Kiedy się piekły wspólnie śpiewano kolędy by potem, upieczone ciasteczka pięknie udekorować. Degustacja wypieków była przyjemnym zakończeniem wspólnie spędzonego czasu.

 

 

BIESIADA BOŻONARODZENIOWA


        Cała społeczność szkolna w towarzystwie wspaniałych gości – przedstawicieli władz samorządowych: vice-starosty powiatu wodzisławskiego p. Leszka Bizonia i  p. Ryszarda Zawadzkiego, ks. proboszcza Grzegorza Uszoka oraz p. Daniela Kupki z Zarządu Wojewódzkiego PCK, który przekazał nam w formie świątecznego prezentu 3 rowery dla osób niepełnosprawnych - zasiadła dzisiaj (21 grudnia 2015r.) do wspólnego wigilijnego stołu. Nasze panie kucharki przygotowały na tę okoliczność pyszne bułeczki z kapustą i grzybami i barszcz, a p. Ewa Mika i p. Magda Werner w ogromnych kucharskich czapach i z pomocą rodziców dbały o to, by każde dziecko ten pyszny poczęstunek otrzymało. Na strawę duchową zaprosiła nas z kolei do kościoła pw. Ducha św. p. Iwona Sito, która we współpracy z p. Kasią Konieczny, p. Losią Goszyc, p. Haliną Godek, p. Justyną Niemiec i chórem aniołów (pięknie śpiewających nauczycielek) przygotowały uczniów do pięknej, jasełkowej inscenizacji słowno – muzycznej, niosącej głęboko wychowawcze przesłanie. To pełne pozytywnych emocji spotkanie zakończyło się przekazaniem na ręce ks. proboszcza świątecznych paczek wykonanych przez naszych uczniów dla mieszkańców parafii oraz podziękowaniami i wzajemnymi, świątecznymi życzeniami :)

CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ ŻYCZYMY ŚWIĄT PEŁNYCH RODZINNEGO CIEPŁA I SPOKOJU ORAZ WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W NOWYM 2016 ROKU :)

 

WZOROWA ŁAZIENKA

      30 listopada zakończyliśmy głosowanie na naszą szkołę biorącą udział w konkursie Domestosa WZOROWA ŁAZIENKA. Uzyskaliśmy 24 175 głosów dzięki czemu znaleźliśmy się na 24 miejscu wśród 100 szkół z największą ilością głosów. Upoważnia to naszą szkołę do otrzymania nagrody w postaci rocznego zapasu środków czystości firmy Domestos.
Dziękujemy WSZYSTKIM za każdy oddany na nas głos.
SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY W STRONĘ PANI BOŻENY MALINOWSKIEJ, KTÓRA Z OGROMNYM POŚWIĘCENIEM KAŻDEGO DNIA GŁOSOWAŁA ODDAJĄC NA NASZĄ SZKOŁĘ TAK CENNE DLA NAS  GŁOSY.

 

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE INTEGRACYJNE

      Do wspólnej zabawy mikołajkowej zorganizowanej 8 grudnia przez p. Beatę i Jacka Kwapisz, p. Mirelę Nielabę, p. Sylwię Janas, p. Magdę Dudeńko i p. Marcina Kazka zaproszeni zostali wychowankowie ORW i Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych oraz zaprzyjaźniona młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych z Raciborza. Jak zwykle młodzi przyjaciele z Raciborza mają dla naszych dzieciaków mnóstwo atrakcji. Są prezenty, tańce przy muzyce, konkursy, słodki poczęstunek i oczywiście...św. Mikołaj :)

 

SUKCES W KOSZALINIE

      W odpowiedzi na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół nr 12 w Koszalinie 4 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Z wizytą w Koszalinie – poznajemy i ilustrujemy legendy koszalińskie”. Prace naszych młodych plastyków znalazły uznanie w oczach koszalińskiego jury, które przyznało Piotrowi Rek I miejsce, Krzysztofowi Matuszek II miejsce, a Kai Woźniak i Patrykowi Grobelnemu wyróżnienia :) Z koszalińskimi legendami zapoznawała uczniów p. Jola Duź, a wsparcia plastycznego udzieliła p. Basia Budka i p. Kasia Klima.

GRATULUJEMY SUKCESU!!!

 

„W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU – DAWNIEJ I DZIŚ”

9 grudnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w kolejnym wydarzeniu zorganizowanym w ramach Figlarnego Kalendarza imprez. Panie Monika Parzych, Marlena Salamon – Żymełka, Narcyza Stanisławczyk i Jolanta Myrcik (organizatorki wydarzenia) wraz z uczniami zaprosiły wszystkich na spotkanie przybliżające tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Zaproszeni goście (zespół Familijo i p. Dawid Jęczmionka z wodzisławskiego muzeum) opowiadali o spędzaniu Świąt i tradycjach z nimi związanych dawniej i dziś. Dopełnieniem spotkania były wspólnie śpiewane kolędy.

 

JAK WYGLĄDA ŚWIĘTY MIKOŁAJ?”

      Piękne, malowane na koszulkach Mikołaje powstały 30 listopada podczas zajęć integracyjnych dla dzieci klas I, II, III i IV SP ZET oraz Ich rodziców zorganizowanych przez p. Małgorzatę Powagę, p. Ilonę Czyż, p. Marlenę Salamon-Żymełkę i p. Kamilę Mięsok. Mali i duzi uczestnicy zajęć wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością podczas wspólnego malowania i zabaw muzyczno – ruchowych. Było radośnie, twórczo i...rodzinnie :)

 

MIKOŁAJ W NIEBIE

      Niesamowitą, anielsko – niebiańską atmosferę stworzyli organizatorzy i występujące zespoły podczas integracyjnego spotkania mikołajkowego odbywającego się z udziałem zaproszonych gości (przedstawicieli władz samorządowych i społeczności lokalnej) 4 grudnia 2015r. Na scenie działy się „cuda”...wzruszały teksty piosenek świątecznych inscenizowanych tańcem, anioł „spadający” z nieba i rozsypujący „śnieg”, wiersze, inscenizacje muzyczno - ruchowe, ubieranie choinki, gra na instrumentach....wszystkie dzieci w cudowny, magiczny sposób zaprezentowały przed Mikołajem i licznie zgromadzoną publicznością swe umiejętności. Były...jak to zwykle bywa na spotkaniach z Mikołajem prezenty, podziękowania i...ta cudowna, niepowtarzalna atmosfera i radość ze wspólnego przeżywania tych tradycyjnych, przedświątecznych zdarzeń.
Główni organizatorzy „Mikołaja w niebie” to: p. dyr. Beata Rączka, p. Beata Dąbrowska, p. Ola Gwiszcz, p. Ola Tatarczyk – Sobek, p.Kasia Konieczny, p.Jola Kin, p. Kasia Pierzycka, p.Sylwia Koczy, p. Magda Werner, p.Ewa Fabisz, p. Ania Przybyła – Skatuła, p. Edyta Czyż, p. Jagna Klapuch, Agata Chmielewska, p. Łukasz Ochodek oraz wielu nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do występów.
Relację z naszego spotkania z Mikołajem można było zobaczyć w telewizji tvt :)„

Relacja TV TVT- MIKOŁAJ W NIEBIE

 „RAZEM MOŻNA WIĘCEJ”

/program zajęć Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne z elementami biblioterapii w klasach I ZET SP i II/III ZET SP /
Zajęcia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby z jednej strony poprzez ruch rozwijający kształtować świadomość własnego ciała i otaczającej przestrzeni, usprawniać ruchowo, nauczyć się dzielenia przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu za pomocą ruchu i dotyku, a z drugiej strony poszerzać słownictwo, zwiększać ekspresję mowy , inicjatywę wypowiedzi słownych i kreatywność. Zajęcia realizowane są raz w tygodniu przez p. Ewę Mika. Prowadzone są w formie przyjemnej zabawy i sprawiają uczniom niezwykłą radość, jednocześnie ucząc w najmniej bolesny sposób:-). Zobaczcie zdjęcia.

NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN

     W ciemnościach oświetlonych jedynie „górniczymi lampkami” odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika. Dzięki tej scenerii wszyscy poczuli atmosferę pracy w kopalni, a młodzi artyści piosenkami, wierszami i prezentacją multimedialną podziękowali górnikom za Ich codzienny trud. Akademię przygotowały, prowadziły i muzycznie wspomagały: p. Kasia Pierzycka, p. Ewa Fabisz, p. Justyna Niemiec, p. Henia Warońska i p. Agnieszka Mospańska.

 

MŁODY OBYWATEL NA SPORTOWO

W ramach realizowanego w naszej placówce programu „ Młody obywatel na sportowo” (wpisanego w ogólnopolski projekt „Kronika sportowa - przywrócenie społeczności dawnych gier i zabaw, czyli jak młodzi ludzie w przeszłości spędzali wolny czas, w co się bawili i grali”) odbyło się już kilka spotkań z osobami, które opowiadały naszym uczniom o grach i zabawach umilających im dzieciństwo.
Klasę II gimnazjum odwiedziła p. Barbara Koczy i p. Bogusław Borner. Zaproszeni goście zapoznali nas z zasadami  różnych gier i bawili się z nami w pomidora, klipę, zgadywanki,  skakankę, ciuciubabkę. Opowiadali również w jaki sposób spędzali wolny czas kiedy nie było telefonów komórkowych i komputerów. Okazało się, że każdą wolną chwilę spędzali z kolegami i koleżankami na...podwórku lub u kogoś w domu :)
Klasa p. Oli Jureczko gościła panią Marysię, która uczyła dzieci grać w różne gry podwórkowe (gdy jest ładna pogoda) i te, w które można bawić się w domu, np. klasy, ciepło – zimno, ciuciubabka, głupi Jaś, gąski gąski do domu, chowany, pomidor, zbijak, skakanka, hula – hop, kolanko, kapsle, gry planszowe i wiele innych.
Wizyta była bardzo udana, wszyscy dobrze się bawili. Mimo tego, że Pani Maria skończyła 80 lat,  wcale nie wygląda na swój wiek, zachowała „młodego ducha” i chętnie powspominała z nami swoją młodość.

 

MARZYCIELSKA POCZTA” - piszemy listy do chorych dzieci

   Pani Alicja Foltyn i p. Klaudia Pieczka zorganizowały w naszej placówce AKCJĘ pisania tradycyjnych kartek i listów do chorych dzieci. Nasi wychowankowie dzielili się pozytywną energią by wesprzeć i zachęcić innych do walki z chorobą. W akcję włączyli się wychowawcy klas i zespołów, uczniowie oraz rodzice. Cała społeczność szkolna  - młodsi i starsi z wielką radością, najpiękniej jak potrafili robili laurki, malowali i pisali listy.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w „Marzycielskiej Poczcie”.


                                                                                                       /tekst: Alicja Foltyn/

 

ANDRZEJKOWY DZIEŃ WRÓŻB I ZABAW

      27 listopada na integracyjnym „Andrzejkowym dniu wróżb i zabaw” spotkali się uczniowie klas I i II SP ZET oraz II SPdP. Organizatorem spotkania była p. Kamila Mięsok. Osobami wspomagającymi były: p. Małgorzata Powaga i p. Danuta Grygierek. Uczestnicy zajęć wraz z wróżką Fantazją i Jej przyjacielem z dalekiej bajkowej krainy – misiem Taksido – przenieśli się do „krainy wróżbolandii” na magiczne spotkanie pełne radości, wróżb i zabaw. W nastrój przeżywania Andrzejek wprowadzał dzieci wystrój sali i ...”magiczne” rekwizyty. Uczestnicy nauczyli się czarodziejskiego zaklęcia, wróżyli lejąc wosk przez dziurkę od klucza, losowali magiczne kolory serduszek z gwiazdkowego buta, które mówiły o różnych przestrogach na przyszłość, losowali gwiazdki z rysunkami odpowiadającymi na pytanie „jakie będzie Twoje życie?”, wybierali czarodziejskie karty z numerami, do których przypisane były różne zawody, przekłuwali szpilką serca z imionami chłopców/dziewcząt oraz balony z przepowiedniami, dobrymi radami i wróżbami.  Atrakcją spotkania były także zabawy muzyczno – ruchowe oraz słodkie niespodzianki na zakończenie zajęć.

                                                                                              /tekst: Kamila Mięsok/

 

26 listopada 2015r. w godz. 9:00-12:00 w sali dyskotekowej hotelu Amadeus w Wodzisławiu odbyła się impreza andrzejkowa dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Organizatorem było Stowarzyszenie „Czyn Dobro” wraz z ZPSWR w Wodzisławiu Śl., przy wsparciu i dofinansowaniu Województwa Śląskiego.

Województwo Śląskie - pozytywna energia

 Relacja z imprezy andrzejkowej - zapraszamy do galerii oraz stronę

Stowarzyszenia "Czyń Dobro"

 

26 listopada 2015 przez ponad 3 godziny, w sali dyskotekowej wodzisławskiego hotelu Amadeus, w rytm ulubionej muzyki granej przez DJ-a, bawiło się 99 osób niepełnosprawnych. Były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem z terenu powiatu wodzisławskiego: podopieczni bądź uczniowie SPdP, WTZ, WOLOiZOL, LO nr2 oraz osoby indywidualne, a towarzyszyło im grono 31 opiekunów. Organizatorem zabawy było stowarzyszenie „Czyń Dobro” działające przy ZPSWR w Wodzisławiu Śl., korzystając z  dofinansowania ze środków Województwa Śląskiego w dziedzinie polityki społecznej w 2015 roku, w ramach projektu „NIE wyKLUCZeniu! Zabawa andrzejkowa KLUCZem do społecznej integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie.”
Dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Jakość życia dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie w zdecydowanej większości zależy od ich pełnosprawnych opiekunów. Sami nie są w stanie zrealizować swych planów czy  zamierzeń, gdyż nie potrafią samodzielnie korzystać ze środków komunikacji miejskiej (a jeśli byłyby nawet w stanie to opiekunowie z obawy o ich bezpieczeństwo im na to nie pozwalają), nie posiadają prawa jazdy ani samochodu, nie mają w najbliższym sąsiedztwie przyjaciół czy znajomych. A przecież osoby niepełnosprawne intelektualnie mają takie same potrzeby i prawa jak pełnosprawni członkowie społeczeństwa! Lubią się razem śmiać, bawić, rozmawiać – po prostu spędzać czas z osobami, które ich rozumieją, akceptują i traktują poważnie. 
Bardzo zależy nam, by stworzyć dorosłym osobom niepełnosprawnym szansę na spotkanie we własnym gronie - bez dyrektywnego narzucania zadań, a trzeba dodać, że w większości oni bardzo dobrze się znają, gdyż są uczniami lub absolwentami ZPSWR. Społeczeństwo zaś chcemy oswoić z niepełnosprawnością i świadomością, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Czasem niby daleko – ale w każdej chwili mogą stać się częścią naszej najbliższej rodziny. Warto więc z sympatią bez obawy popatrzeć na nich i życzyć im dobrej zabawy.
Zabawa andrzejkowa to pretekst do spotkania, rozmowy, integracji i dobrej zabawy przy dźwiękach ulubionej muzyki, kawce i ciasteczku, w eleganckiej scenerii. Dj grał przez 3 godziny bez przerwy, a „imprezowicze” – tańczyli 3 godziny bez wytchnienia, czym zadziwili samego DJ-a. Wszyscy mają nadzieję, że za rok spotkają się znów.

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI


    By propagować wśród uczniów życzliwość i odpowiednie zachowanie oraz budować pozytywne więzi i relacje wśród społeczności szkolnej, panie Teresa Wójtowicz, Jolanta Duź i Katarzyna Klima (ze swoimi uczniami) zaprosiły wszystkich do wzięcia udziału w 3-etapowych obchodach Dnia Życzliwości. Najpierw (20 listopada) odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonywali kartki z pozdrowieniami, które w formie „chmur życzliwości” tworzą malowniczą wystawę w holu głównym szkoły. 23 listopada odbył się apel propagujący ideę bycia sympatycznym, uśmiechniętym i życzliwym dla innych, po którym uczniowie z autyzmem wzięli udział w warsztatach pt. „WYSPA SZACUNKU”. Ostatnim etapem obchodów Dnia Życzliwości jest plebiscyt na najbardziej życzliwą i „pozytywnie zakręconą” osobę w naszej szkole. „Dobromira 2015” poznamy na spotkaniu ze...św. Mikołajem :)
Obchody Dnia Życzliwości zorganizowane były w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych.

 

 ŚLĄSKA JESIEŃ KULINARNA


19.11.2015 r odbyła się piąta edycja Śląskiej Jesieni Kulinarnej, ogólnopolskiego konkursu gastronomicznego w wodzisławskim Zespole Szkół Ekonomicznych. Tematem tegorocznej edycji był Śląski Finger Food. Imprezę prowadził sam Remigiusz Rączka- Nasz Przyjaciel Śląski Kuchorz.
W konkursie brało udział wiele zespołów ze szkół z całej Polski, zwycięzcom gratulujemy.!!! Ale najważniejszym faktem, było to, że MY uczniowie z 1 klasy SPDP, pod opieką naszej Pani Ani Politowicz, włączeni zostaliśmy do Innowacji Pedagogicznej Śląskiej Jesieni Kulinarnej- BEZ BARIER - NASZYM ZADANIEM BYŁO ULEPIENIE TUUUZIN ŚLĄSKUCH PIEROGÓW, wraz z uczennicami z zaprzyjaźnionej szkoły z Marklowic.
Ach ale było ciekawie, współpraca układała się rewelacyjnie a efektem naszych działań były wyśmienite pierogi, którymi zajadaliśmy się z wszystkimi uczestnikami......zobaczcie sami:-))))!!!!!                                               

(tekst: Ania Politowicz)

 

26 listopada 2015r. w godz. 9:00-12:00 w sali dyskotekowej hotelu Amadeus w Wodzisławiu odbędzie się impreza andrzejkowa dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie
„Czyn Dobro” wraz z ZPSWR

w Wodzisławiu Śl.

Wstęp darmowy dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Województwa Śląskiego w dziedzinie polityki społecznej w 2015 roku, w ramach projektu
„NIE wyKLUCZeniu! Zabawa andrzejkowa KLUCZem do społecznej integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie.”

Kontakt, pytania i zgłoszenia u Marleny Salamon-Żymełki pod nr tel. 511058613.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy. Obowiązuje elegancki strój :).

 

 

CZEGO PRAGNIE MOJA DUSZA? ZA CZYM WOŁA MOJE CIAŁO?


   17 listopada rozpoczęła się dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy kolejna edycja spotkań z cyklu „Pielęgnuję duszę i ciało”. Organizatorką pierwszych zajęć była p. Kasia Konieczny, która w trakcie ich realizacji uwrażliwiała młodzież na umiejętność wsłuchiwania się i zaspokajania potrzeb sygnalizowanych nam przez organizm (zarówno od strony cielesnej, jak i duchowej). Uczestnicy spotkania wspólnie określili czynniki, jakie wpływają na nasze ciało (m.in. prawidłowe odżywianie, wypoczynek, zabiegi pielęgnacyjne, sport) oraz omówili sposoby troszczenia się o sferę wewnętrzną człowieka czyli duszę (np. poprzez czytanie książek, słuchanie muzyki, kino, teatr, poezja, taniec, sztuka, rozwijanie swoich pasji lub religię – czynienie dobra, modlitwę).

 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI


    10 listopada cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej akademii poświęconej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielu wzruszeń dostarczył nam zaprezentowany program uroczystości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy przedstawili najważniejsze treści związane z drogą do odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, zaprezentowali fragmenty wierszy o treściach patriotycznych, odegrali tematyczne scenki aktorskie oraz zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Dużych wrażeń dostarczyła również dostosowana do treści akademii prezentacja multimedialna. Organizatorem akademii był p. Marcin Goszyc we współpracy z p. Małgorzatą Kubicą, p. Ewą Fabisz oraz p. Kamilą o Grzegorzem Mięsok.

 

PRZY OKRĄGŁYM STOLE


   Smacznie i kolorowo zrobiło się w naszej jadalni :) To miejsce przyciąga teraz nie tylko zapachami dochodzącymi z kuchni, ale i estetyką. Jest pięknie. Okrągłe stoły z kolorowymi krzesłami przyciągają wzrok i...uczą nazw kolorów :) Okna z kwiatami doniczkowymi, którym służy to miejsce dodają uroku i przytulności. Wszystkim bardzo podoba się nasza „nowa” jadalnia, a jej uroczystego otwarcia (przecinając wstęgę) dokonała p. dyr. Beata Rączka. Teraz, kiedy jest tu tak pięknie, tym bardziej zachęcamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w kolejnej, wspólnej zabawie. Polega ona na...układaniu przez uczniów (z pomocą nauczycieli) WZOROWEGO JADŁOSPISU :) O szczegółach tej smacznej zabawy dowiecie się z plakatów rozwieszonych na terenie szkoły, a my życzymy wszystkim....SMACZNEGO i uśmiechajmy się...na okrągło :)

 

PASOWANIE NA UCZNIA


     „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły”...takie słowa 26 października, w obecności swych rodziców i opiekunów usłyszało 8 uczniów (Dominik, Mateusz, Kuba, Paweł, Adam, Natalia, Aleksander i Jonatan) rozpoczynających naukę w naszej szkole. To była dla Nich z pewnością podniosła chwila kiedy po wprowadzeniu przez swych starszych kolegów na jadalnię (gdzie odbywała się ta piękna uroczystość) zostali zaprezentowani w multimedialny sposób (zdjęcie i odpowiednia rymowanka) i kiedy musieli wykonać jakieś przydzielone Im zadanie (np. zatańczyć, wskazać obrazek, odpowiedzieć na „trudne” pytanie, przejść przez tunel lub...wykonać przysiady). Wszyscy wspaniale zdali ten pierwszy w życiu ważny egzamin i ...mogli świętować to wydarzenie ze swoimi Rodzicami (którzy otrzymali od swych pociech prezent - podziękowanie) przy wspólnym stole :) A uroczystość tę przygotowała p. Małgorzata Powaga przy współpracy p. Kamili Mięsok, p. Ilony Czyż, p.Danuty Grygierek, p.Alicji Foltyn i p. Klaudii Pieczka.

 

MŁODY OBYWATEL NA SPORTOWO...


Nasza placówka przystąpiła do programu "Młodo obywatel na sportowo - czyli jak rozruszać okolicę." Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzicami oraz lokalną społecznością mają za zadanie stworzyć kronikę sportową czyli jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy.
Poprzez przypomnienie i wprowadzenie w czyn starych gier i zabaw chcemy stymulować kreatywność młodych ludzi, poprawić ich sprawność fizyczną, refleks, równowagę czy koordynację ruchową; pokazać jak miło można spędzać czas na powietrzu i obcować z przyrodą.
Końcem października pod czujnym okiem koordynatora projektu p. Grzegorza Żymełki odbyło się pierwsze zebranie zespołu, na którym podzielono zadania do wykonania na poszczególne grupy realizacyjne. Uczniowie zabrali się do pracy: przygotowują ankiety, wywiady, by ustalić zasady starych gier podwórkowych by móc je uskutecznić.

                                                                                    /tekst: Sylwia Koczy/

 

SMACZNE I ZDROWE WARZYWA KOLOROWE
 Integracyjne zajęcia otwarte dla Rodziców

   21 października p. Mirela Nielaba i p. Beata i Jacek Kwapiszowie zorganizowali dla swoich wychowanków (ORW V, ORW IX oraz Oliwki - dziecka z wczesnego wspomagania) i Ich Rodziców...smaczne i kolorowe zajęcia, których bohaterem były warzywa. Podczas wielozmysłowego poznawania warzyw dzieci słuchały wierszy i piosenek tematycznych (w wykonaniu nauczycieli i Rodziców), oglądały obrazki i okazy prawdziwych warzyw oraz wykonały pracę plastyczną. Były też zajęcia ruchowe i wierszyki masażyki, a na zakończenie...degustacja sałatki przygotowanej przez ...mamusie :)

 

OLIMPIADA SPECJALNA POLSKA


      Martyna Kalinowska, Kuba Kusiak i Szymon Krakowczyk (wychowankowie ORW) reprezentowali naszą placówkę (30 października) na zawodach sportowych w Jastrzębiu, organizowanych w ramach Olimpiad Specjalnych Polska. Pojechali tam pod opieką p. Anety Gilewicz i p. Marioli Staniszewskiej – Szot i...dzielnie się spisali. Zdobyte w obecności władz Jastrzębia medale i dyplomy to nagroda za przejście przez kolorowy tunel, pokonanie toru przeszkód, nakładanie kółek na pręt i wrzucanie przedmiotów do pudeł.  Jesteśmy z Nich bardzo dumni :)

 

CEBULKA DO CEBULKI...CD


     Niezwykle dumni jesteśmy z naszych gimnazjalistów (i mamy nadzieję, że Oni z siebie też), którzy od piątku (30 października) z pomocą p. Sylwii Koczy i Ani Muchy dzielnie pracują sadząc na przygotowanym wcześniej miejscu...tysiące cebulek kwiatów (tulipanów, żonkili i krokusów) zgromadzonych w odpowiedzi na inicjatywę Rodziców stworzenia dla dzieci i ...przez dzieci KOLOROWEGO OGRODU. Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy odpowiedzieli na tę inicjatywę i dostarczali nam cebulki kwiatów, a dzieciakom gratulujemy wytrwałości i zapału do pracy i... już nie możemy doczekać się ...WIOSNY :)

 

Cebulka do cebulki cd...

 

TRADYCJA...ZZA OCEANU


     29 października odbyło się zorganizowane przez p. Jagodę, Olę, Iwonę i p. Marcina (dla dwóch oddziałów ORW) spotkanie integracyjne przybliżające wychowankom tradycję...HALLOWEEN.  W atmosferę tego coraz bardziej popularnego u nas święta wprowadziła dzieci „niesamowita' sceneria... sala oświetlona lampionami, udekorowana dyniami i pajęczynami :) A dzieciaki zamiast się bać...rozwijały umiejętności manualne poprzez wykonanie prac plastycznych. Na zakończenie słodkie bułeczki dodatkowo osłodziły miło spędzony wspólnie czas ;)

Haloween w ORW 

 

       ZAPAL ŚWIECZKĘ...


       Uroczystym apelem zorganizowanym przez p. Iwonę Sito 30 października społeczność szkolna uczciła pamięć TYCH, których nie ma już wśród nas. Z kolei w  imieniu nas wszystkich Samorząd Uczniowski, Delegaci Klas oraz uczniowie p. Ani Przybyły – Skatuły odwiedzili groby p. Anny Lechowicz i patrona naszej placówki dra Alojzego Pawelca.

 

FESTIWAL TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „TO MY” W RYDUŁTOWACH


    Z wielką radością uczestniczyliśmy w kolejnym Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „TO MY” w Rydułtowach. Tym razem wychowankowie p. Kasi Konieczny i Joli Kin wystąpili z inscenizacją muzyczno – ruchową do piosenki M. Jacksona „In the mirror”. Atmosfera, gorące przyjęcie publiczności, a w końcowym efekcie zdobycie pucharu, lampek zapachowych i słodkich upominków wynagrodziło trud podjętych przygotowań. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły potrafili pięknie zaprezentować swoje umiejętności, wykazać się dużą ekspresją artystyczną i wysoką kulturą osobistą. Na festiwalu spotkaliśmy wielu byłych uczniów naszej szkoły. Miło było zobaczyć artystyczne występy zaprzyjaźnionych placówek. Ogromnym sukcesem był występ Piotra Kroczka i Marka Włodarczyka, którzy przełamali swoja tremę i wystąpili przed dużą publicznością. Sukces rodzi chęć odniesienia kolejnego sukcesu. Dlatego nasi uczniowie już opracowują kolejny układ, który będzie można zobaczyć na spotkaniu z Mikołajem! A zatem...do zobaczenia :)
                                                                                                    /tekst: Katarzyna Konieczny/

 

SZKOLNY TURNIEJ UNIHOKEJA

 

       20 października 2015r. w sali gimnastycznej ZPSWR odbył się Szkolny Turniej Unihokeja o mistrzostwo ZPSWR  w roku szkolnym 2015/2016. W turnieju brało udział 8 drużyn (45 osób).
Klasyfikacja turnieju:

I miejsce: Tokarczyk squad - Daniel Tokarczyk, Łukasz Wodecki, Adrian Bienia, Arkadiusz Dojczmanek, Damian Mendrela, Michał Piechaczek.
II miejsce: Gimnazjum - Mariusz Maciończyk, Wojtek Swiątek, Sebastian Jordan, Bartek Szkatuła, Dominik Niedzielko.
III miejsce: III SPdP - Patryk Skrzyszowski, Patryk Groborz, Szymon Gajak, Radek Świątkowski, Dawid Zysiek
                                                                                                 /tekst: G. Żymełka/


ŚWIĘTO MARCHEWKI\


„Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.”
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.”
 
To właśnie marchewka jest warzywem, które zawiera niezbędne dla zdrowia witaminy. Aby zachęcić uczniów do spożywania marchewki 20 października Pani Ola , Jagna, Iwona zorganizowały dla uczniów SPdP Święto Zdrowej Marchewki .
W tym dniu uczniowie przynieśli wspaniałe okazy marchewek. Wszyscy bawili się wspólnie, pili sok marchewkowy, chrupali marchewkę, odgadywali zagadki podczas marchewkowego quizu .
                                                                                                 /tekst: A. Hawrył/

 

LAS WITA WAS – ŚWIĘTO DRZEWA


Wśród jesiennych drzew, na ławeczce przy ognisku odbył się zorganizowany przez p. Iwonę Sito i p. Marcina Kazka apel (dla uczniów Szkoły Podstawowej), którego bohaterem było...DRZEWO.  Podczas apelu uczniowie mieli możliwość obejrzenia inscenizacji tematycznej (w wykonaniu swoich kolegów) oraz przypomnieć sobie najważniejsze wiadomości dotyczące ochrony środowiska, zachowania się w lesie oraz znaczenia drzew w przyrodzie i w życiu człowieka.

 

PEJZAŻ JESIENNY

W pięknej, jesiennej scenerii odbyły się 19 października kolejne zajęcia integracyjne organizowane w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych. Pani Ania Mucha, Alinka Sitek – Krupa, Ola Wycisk – Gola i Edytka Gajda wraz ze swoimi uczniami i Ich rodzicami zaprosiły całą społeczność szkolną na spotkanie z jesienią. Wszyscy uczniowie z podziałem na grupy tworzyli (z wykorzystaniem różnych technik plastycznych) piękne prace tematycznie związane z jesienią. Było więc drzewo odbijane za pomocą dłoni, wycinanie liści i zawieszanie ich na suchych gałęziach, odbijanie pokolorowanych liści, tworzenie z nich barwnych kompozycji, dekorowanie postaci „Pani jesieni” oraz malowanie na płótnie jesiennego krajobrazu.  Było pięknie, twórczo i kolorowo :))

 Pejzaż jesienny

 

LIST  OTWARTY  DO  RODZICÓW  W  SPRAWIE CZYTANIA
Drodzy Rodzice!


           Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia  w mówieniu i myśleniu, a także własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia    w rodzinie.
Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając osobiście mu czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.
Wychowanie nie może polegać na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie - bo i skąd miałoby wiedzieć? - co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.
Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu lepiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu,  po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne
Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów lecz dobrych chwil  z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.
    Pracując z Waszymi dziećmi mam świadomość, że niepełnosprawność intelektualna, determinowana stopniem upośledzenia,  poważnie ogranicza proces czytania. Jest powodem minimalnego rozwoju czytelnictwa tej grupy dzieci. To jednak nie zmienia faktu, że i one, tak jak każdy pełnosprawny człowiek, mają prawo do korzystania z dóbr kultury.
Nasi uczniowie mają wiele problemów z opanowaniem techniki czytania,  a szczególnie z czytaniem ze zrozumieniem. Nie przekreśla to jednak możliwości kontaktów z książką, z utworem literackim.
    Można wiele zrobić codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać powinno się dobrze osłuchać z językiem  i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Czytanie najmłodszym sprzyja poznawaniu przez nich otaczającego świata, uczy myśleć, kształci mowę, wzbogaca wyobraźnię i oddziałuje na osobowość. Niewątpliwie przyczynia się do kształtowania potrzeb i uczuć wyższych, dostarcza im pięknych emocji  i radości, przynosi dobre wzorce zachowań.
   Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy.
Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Ewa Mika
P.S.
    Zapraszam Rodziców do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Nasz księgozbiór może nie jest duży ale na pewno znajdziecie w nim wartościowe i ciekawe książki dostosowane  do potrzeb i możliwości  waszych pociech
 
  Zapraszam także  do odwiedzania na naszej stronie internetowej, zakładki „biblioteka’  gdzie będę zdawała relacje z realizacji projektu edukacyjnego pt.”Książki naszych marzeń”.

Bibliografia:
1. I. Borecka, S. Wontorowska-Roter –Biblioterapia w edukacji dziecka niepełnosprawnego intelektualnie. Wałbrzych 2003
2. I. Koźmińska - Cała Polska czyta dzieciom. „Biblioteka w szkole” 2015, nr10
  

  

 CEBULKA DO CEBULKI....

Dzisiaj (26 października) ruszyły prace związane z powstaniem KWIATOWEGO OGRODU. Uczniowie z Gimnazjum pod czujnym okiem p. Sylwii Koczy i p. Ani Muchy przygotowywali grządkę, na której posadzą zgromadzone cebulki wiosennych kwiatów. To odpowiedź uczniów i nauczycieli na inicjatywę Rodziców (CEBULKA DO CEBULKI A POWSTANIE KWIATOWY OGRÓD) w ramach współpracy rodziców ze szkołą :)

Smaki, kolory, zapachy...

 I I V grupa ORW rozpoczęły codwutygodniowy cykl kulinarnych zajęć integracyjnych „Smaki, kolory, zapachy...”. W bardzo przyjemnej formie nasi wychowankowie mają okazję do rozwijania swojej aktywności i stymulacji wielozmysłowej. Podczas praktycznego działania uczniowie poznają nowe smaki i zapachy. Radość z tych doznań możemy oglądać na zdjęciach, które systematycznie będą dodawane na naszej stronie.

 

/tekst: Sylwia Koczy/

 

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ (PROGRAM EDUKACYJNY WOŚP)

  16 października, punktualnie o godz.12.00 rozpoczęła się w naszej placówce (i trwała kolejne 30 minut) ogólnopolska próba pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej organizowana w ramach Programu Edukacyjnego WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W tym roku szkolnym do tej niezwykle cennej inicjatywy dołączyło (pod czujnym okiem p. Łukasza Ochodka, p. Joli Werner, p. Józka Rączki i p. Beaty Adamskiej) około 50 uczniów i uczennic z Gimnazjum ZET i SPdP.

 

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ (PROGRAM EDUKACYJNY WOŚP)

 

 DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 Jak co roku nasi uczniowie nie zawiedli :) W przeddzień tego ważnego dla naszej społeczności święta (13 października) wszyscy pracowni szkoły poczuli się wyjątkowo. Uczniowie bowiem (m.in. „Faceci w czerni”, Joachim Krzyształa i zespół „Białe Rękawiczki”) zaprosili wszystkich na piękny program artystyczny złożony z wierszy, piosenek, tańców, życzeń i upominków dla nauczycieli oraz prezentacji zdjęć wszystkich pracowników placówki. Z pomocą w przygotowaniu tej uroczystości przyszły uczniom panie: Kasia Konieczny, Edyta Czyż, Agata Chmielewska, Edyta Gajda, Barbara Budka, Anna Mucha i Sylwia Koczy.

DZIĘKUJEMY :)))

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO I DELEGATÓW KLAS

 24 września 2015r. w naszej placówce miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Społeczność uczniowska dokonała wyboru swoich reprezentantów do Samorządu Uczniowskiego. Ich zadaniem będzie dbałość o dobre imię szkoły oraz podejmowanie i realizowanie (pod czujnym okiem pań opiekujących się Samorządem Uczniowskim) rozmaitych inicjatyw szkolnych (imprez, akcji, programów). Swoich przedstawicieli, tzw. Delegatów Klas, wybrali również uczniowie Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych. Będą Oni wspierać w działaniach swoich kolegów z Samorządu Szkolnego. Wybory przygotowały i przeprowadziły panie: Ania Mucha i Sylwia Koczy (opiekunki Samorządu Uczniowskiego) oraz p. Alina Sitek – Krupa i p. Mariola Chomicka (opiekunki Delegatów Klas). To była piękna lekcja demokracji.

 

WYNIKI WYBORÓW

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DELEGACI KLAS

Przewodniczący: Wiktoria Sachs

Przewodnicząca: Natalia Krawczyk

Członkowie: Anastazja Gładysz

Dominik Niedzielko

Jordan Sebastian

Członkowie: Rafał Bochenek

Łukasz Kasza

Robert Adamczyk

 

Zbiórka Elektrośmieci

 

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Delegatów Klas w dalszym ciągu zbieramy elektrośmieci.

 

Kolejny finał zbiórki odbędzie na terenie szkoły w dniu 28.10.2015 r.

tj. środa w godzinach 8.30-9.30

 

Zadbaj o środowisko i pomóż naszej szkole. Zapraszamy, przyjdź i oddaj nieużyteczny lub zepsuty sprzęt (wszystko co działa na prąd lub baterie włącznie ze świetlówkami).

/tekst: Sylwia Koczy/ 

 

Zbieraj śmieci a kolorowo wokół będą miały Twoje dzieci

 

Samorząd Uczniowski i Delegaci Klas bardzo serdecznie dziękują wszystkim wychowawcom, nauczycielom oraz Rodzicom za duże zaangażowanie w czasie całorocznej akcji zbierania surowców wtórnych tj. makulatura, plastikowe nakrętki oraz butelki PET. Dzięki pierwszym zebranym funduszom udało nam się zakupić narzędzia ogrodnicze, które służą naszym uczniom do realizacji projektu edukacyjno – ekologicznego” Kolorowe Ogrody”. Jednocześnie zachęcamy do dalszego przynoszenia makulatury i butelek PET.

/tekst: Sylwia Koczy/

 

 

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

 

Od września w naszej placówce realizowana jest kolejna, wykorzystująca metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne innowacja pedagogiczna. To projekt „Bliżej siebie – poznajmy się lepiej” autorstwa p. Ewy Miki, p. Sylwii Koczy i p. Magdy Werner. Do wspólnej realizacji założonych w innowacji celów autorki zaprosiły klasy p. Ani Muchy i Edyty Gajdy oraz dziewczęta z kl. II Gimnazjum.

Założenia programowe uwzględniają zarówno daleko posuniętą indywidualizację, ale też emanację wewnątrzgrupową w poszczególnych obszarach oddziaływań terapeutycznych (pedagogicznych). Zainicjowanie nowej rzeczywistości edukacyjnej w grupie dzieci autystycznych to oryginalny i nieszablonowy sposób pobudzania aktywności społecznie pożądanej (relacyjnej – metoda V. Sherborne). Dostarcza ona bodźców do rozwoju emocjonalnego, przyczynia się do wzbogacania wyobraźni, rozszerza zakres spostrzeżeń i pojęć oraz dostarcza doznań zastępczych, istotnych zarówno dla dzieci zdrowych jak i niepełnosprawnych. Odnosząc się do powyższych spostrzeżeń, ważne jest by wyłonić szereg możliwości zbliżenia się i wejścia do rzeczywistości dzieci autystycznych, a także nauczyć je podejmowania działań na miarę ich możliwości intelektualnych i społecznych.” /cyt. Sylwia Koczy/.

 

Kasztanobranie

 

Już po raz trzeci nasza placówka przyłączyła się do akcji „Zbierz kasztanka dla bratanka”. Zbieramy kasztany by wspomóc nasz projekt kolorowych ogrodów. Bardzo dziękujemy wszystkim wychowawcom, którzy włączyli się do akcji zbierania kasztanów. Już wkrótce po zakończeniu akcji opublikujemy wyniki i wręczymy słodkie upominki dla klas, które uzyskały najlepszy wynik.

Szczególnie serdeczne podziękowania dla placówek wspomagających nas w zbieraniu kasztanów a są to:

Publiczne Przedszkole nr 16, Publiczne Przedszkole nr 19, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8.

                                                                                  /tekst: Sylwia Koczy/

MAM TALENT


6 października panie: Ola Hawrył, Ania Politowicz i Agnieszka Mospańska zorganizowały i z dużym powodzeniem przeprowadziły integracyjną zabawę „Mam talent”. Wspólnie bawili się uczniowie SPdP oraz zaproszeni goście: uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy WOLO i ZOL Gorzyce,  Warsztatów Terapii Zajęciowej Wodzisław Śl. oraz Zakładu Aktywności Zawodowej. Zabawa była przednia a wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę pamiątkowe dyplomy.

„ABY PAMIĘTAĆ... - 1 WRZESIEŃ NASZYCH PRADZIADKÓW”


       22 września panie: Mirela Nielaba, Teresa Wójtowicz, Beata Kwapisz,  Jacek Kwapisz i Kornelia Suchanek (wraz ze swoimi uczniami z klas: ORW IX, SP V aut. N, SP IV/V/VI i ich rodzicami) zaprosiły całą społeczność szkolną na pierwsze w tym roku szkolnym wydarzenie zorganizowane w ramach Figlarnego Kalendarza Imprez Szkolnych. Podczas uroczystego apelu, którego celem było budzenie uczuć patriotycznych poprzez przybliżenie uczniom historii naszej Ojczyzny z czasów II Wojny Światowej oraz ukazanie bohaterstwa naszych rodaków w walce o wolność kraju mieliśmy możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej, wysłuchania inscenizacji słowno – muzycznej oraz wspomnień wojennych p. Kazimierza Piechaczka z grupy rekonstrukcyno – historycznej „Powstaniec Śląski”, a uczniowie klas, którzy wykonali pracę plastyczną związaną z tematem spotkania otrzymali nagrody.

 

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego - 24.08.2015r.

 

Przewodnicząca :

Wiktoria Sachs

Członkowie:

Gładysz Anastazja

Jordan Sebastian

Niedzielko Dominik

 

Kochani


Siłą głosów oddanych za pomocą adresu e-mail, chcemy powalczyć o roczny zapas środków czyszczących marki Domestos. Otrzymamy je, gdy będziemy „w setce  najlepszych” (z największą ilością głosów).
Codziennie z jednego adresu e-mailowgo można oddać głos na naszą placówkę.


tu zagłosuj -> Wzorowa łazienka


Udało się nam w konkursie „To dla mnie ważne” (MAMY PIĘKNY PLAC ZABAW), osiągnęliśmy także sukces w konkursie „Tesco dla szkół”, teraz podejmujemy kolejne wyzwanie.
Liczymy na Wasze głosy :-)

WRACAMY :))


Wakacje dobiegły końca, a my wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wróciliśmy szkoły :))1 września, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, cała społeczność szkolna  placówki spotkała się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2015/2016.Pani dyrektor Beata Rączka serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Ze szczególną życzliwością zwróciła się do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, życząc im wytrwałości i sukcesów w nadchodzącym nowym roku szkolnym oraz przedstawiła główne założenia pracy placówki w nowym roku szkolnym :)

 

Wyprawka - wnioski o dofinansowanie

Wyprawka - wnioski o dofinansowaniewyprawka - wnioski o dofinansowanie

 

Porządek Uroczystości
Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2015/2016

1. 8:15- Msza święta rozpoczynająca rok szkolny 2015/2016
2. 9:00- spotkanie na sali gimnastycznej
     - powitanie uczniów, ich rodziców i opiekunów
     - przedstawienie głównych celów pracy placówki w roku szkolnym 2015/2016
     - omówienie zasad bezpiecznego pobytu uczniów w placówce podczas zajęć lekcyjnych
     - uroczyste otwarcie roku szkolnego 2015/2016
3. 9:30- spotkanie uczniów i rodziców z wychowawcami klas.   

Zawiadomienie nr 9

Zawiadomienie Nr 9

 

Zawiadomienie nr 8

Zawiadomienie Nr 8

 

Informuję, że w Serwisie Nauczyciela zamieszczony został projekt Koncepcji Pracy na rok szkolny 2015/16. Proszę Państwa Nauczycieli o przesyłanie dalszych propozycji dotyczących kierunków naszej pracy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Propozycję proszę przesyłać do 15 sierpnia.