Zespól Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim

 

Przemoc w rodzinie w czasie epidemii

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje, o pojawiających się sytuacjach kryzysowych w rodzinach. W tym trudnym czasie warto zadbać o siebie i swoich najbliższych. Koronawirus zdecydowanie ograniczył możliwości funkcjonowania i udzielania wsparcia nie tylko jednostkom pomocy społecznej. Odbywanie kwarantanny wywołuje strach i niepokój, a także wiąże się z trudnościami ekonomicznymi dla wielu rodzin. Zwracajmy uwagę na ludzi, którzy zwykle byli wokół nas. Jeżeli ktoś długo się nie odzywał, a zwykle to robił, warto zadzwonić. Zapytajmy wprost, czy im czegoś nie potrzeba. Okazujmy zainteresowanie naszym bliskim. Niech wiedzą, że o nich myślimy. Gdy zauważamy, że dana osoba doświadcza przemocy domowej, nazywajmy te zachowania właśnie przemocą – dzięki temu ofiary mogą dostrzec, że coś jest nie tak i zachęci je to do przyjęcia pomocy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim oraz w Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim po raz kolejny rozszerzają ofertę wsparcia psychologicznego. Wsparcie oferowane jest zdalnie (telefonicznie lub Skype) całodobowo. Harmonogram zdalnego wsparcia psychologicznego dostępny jest tutaj.

 

 

Wodzisławskie rodziny, borykające się z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi, mogą skorzystać z telefonicznych konsultacji z pracownikami Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego "Dziupla". Numery telefonów dostępne są tutaj.

 Z pomocy psychologicznej można skorzystać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim. Numery telefonów dostępne są tutaj.

Można również zadzwonić na Niebieską Linię: 800-12-00-02. Dzwoniąc pod numer infolinii można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz o placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

 

 

 

Informacje pedagoga!

Z powodu przedłużającej się izolacji społecznej bardzo ważne aktualnie jest wsparcie emocjonalne. Nierzadko odczuwacie lęk i frustrację. Niektórym lęk uniemożliwia normalne funkcjonowanie.  Dlatego pamiętajcie, że w każdej trudnej sytuacji jestem do Waszej dyspozycji. W dalszym ciągu zachęcam Was do kontaktu telefonicznego. Możecie również kontaktować się drogą e-meilową. Uczniów, rodziców, opiekunów oraz nauczycieli, którzy chcieliby skontaktować się z pedagogiem szkolnym drogą e-mailową proszę pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Przedłużająca się pandemia koronawirusa, to trudny dla nas wszystkich czas. Macie naukę, obowiązki domowe i brak możliwości spotkań z rówieśnikami, czy bliskimi. Mam nadzieję, iż przy wzajemnej współpracy pokonamy wszelkie przeciwności, a dzięki przeżywanym chwilom nauczymy się pokonywać stres i przypomnimy sobie, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Zostańcie w swoich domach, to ważne dla Waszego zdrowia i zdrowia Waszej rodziny. Postarajcie się dobrze wykorzystać ten trudny czas. Zadbajcie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Relacje z innymi też są bardzo ważne, dlatego pamiętajcie o wzajemnej życzliwości, miłych słowach i codziennej uprzejmości. Nie poddawajcie się złym nastrojom. Pamiętajcie o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, szanujcie innych użytkowników, pamiętając o kulturze w sieci.


Pozdrawiam Was serdecznie!

pedagog Beata Rusin