Zespól Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim

Drodzy rodzice,

dzieci nie zawsze okazują swoje uczucia i potrzeby. Czasem tego nie potrafią, czasem wstydzą się ich a czasem chcą ochronić rodziców, lub zaspokoić ich oczekiwania. Uczucia, które dziecko stłumi nie znikną, ale będą rosły w siłę i znajdą w ujście w postaci np. wybuchu złości w czasie odrabiania lekcji, agresji wobec rodzeństwa, nasilonych lękach czy trudnościach w zaśnięciu. Przesyłam Państwu artykuł na temat dbania o relację z dzieckiem https://psychoterapia.plus/jak-dbac-o-relacje-z-dzieckiem/, bajkę na temat koronawirusa i dziennik z kwarantanny. 

Dziennik z czasu kwarantanny jest narzędziem, które ma pomóc dzieciom wyrazić to co czują i myślą w związku z aktualną sytuacją. Ekspresja własnych przeżyć w formie pamiętnika, rysunki, wklejane zdjęcia pozwolą wyrazić to, z czym dziecko się zmaga, w bezpieczny sposób. Nazwanie i opisanie emocji jest pierwszym, niezwykle ważnym krokiem w radzeniu sobie z nimi.

Każda z kart pracy może stać się inspiracją do rozmowy o ważnych dla dzieci i rodziców sprawach – rozmowy, ale też wspólnych działań, które pomogą uporać się z poczuciem frustracji, niepewności czy żalu. Zachęcam do przeglądania zdjęć, wspominania, telefonu do ukochanej babci czy przyjaciół, do zabaw związanych z zainteresowaniami członków rodziny. To wszystko wzmacnia relację między członkami rodziny, a ona jest największym zasobem. Zasobem który wspiera rodzinę w radzeniu sobie z wyzwaniami codziennego życia, nawet jeśli są tak nieoczekiwane i globalne jak to, którego doświadczamy obecnie.

Pozdrawiam wszystkich rodziców, dziadków, opiekunów, a przede wszystkim uczniów bardzo serdecznie.

Magdalena Werner

 

Bajka o koronawirusie - plik do pobrania: bajka-o-koronawirusie.pdf

Dziennik z kwarantanny - plik do pobrania:dziennik-z-kwarantanny.pdf

Dzień dobry!

Aktualna sytuacja jest trudna , pełna emocji i niewiadomych. My dorośli nie zawsze jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, a co dopiero dzieci... Taki czas jak teraz może budzić nie tylko lęk, ale też złość czy smutek. Zmienia się rytm codziennego życia, pracy zawodowej, kontaktów społecznych. Wszyscy nagle musimy wyjść z naszych codziennych, bezpiecznych stref komfortu. Negatywne emocje z tym związane są jak najbardziej naturalne. Dzieciaki (zarówno te młodsze, jak i nastoletnie) świetnie wyczuwają stan emocjonalny swoich członków rodziny, stąd ważne żeby dbając o swoje dzieci, zadbać najpierw o siebie. W związku z tym pozwoliłam sobie zebrać najciekawsze moim zdaniem materiały dotyczące obecnej sytuacji. Być może są lub będą Państwu potrzebne i okażą się przydatne. Dodatkowo stworzyłam specjalnego maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do kontaktu zarówno z rodzicami, jak i uczniami, gdzie można napisać, jeśli poszukują państwo wsparcia i porady.

Życzę dużo zdrowia i spokoju,
Magdalena Werner
Psycholog


Przydatne materiały o lęku ;

Dla młodszych dzieci bajka: http://dorotabrodka.pl/blog/

W pigułce jak rozmawiać z dzieckiem, które odczuwa lęk:

https://dzieciecapsychologia.pl/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-ktore-odczuwa-lek/?fbclid=IwAR2XMD_d3FNB_z1pB9dUguFRYz4hOsGMZuLrRdJhhkL_H-o8qFDmdg0Lbek

A do pobrania bardzo fajna publikacja dla dzieciaków (jest też wersja w języku polskim):

CZEŚĆ Jestem WIRUS – kuzyn grypy i przeziębienia

Pedagog Beata Rusin zaprasza wszystkich, którzy chcą porozmawiać, potrzebują wsparcia i pomocy do gabinetu pedagoga 211 na II piętrze.

Godziny pracy pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2019/2020

GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO

Zajęcia z pedagogiem w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej

 

PONIEDZIAŁEK

 

7.45  -  10.15

12.10  - 14.40

 

11.25  -  12.10

 

WTOREK

 

7.30  -  10.15

11.45  - 13.30

 

12.20  -  13.05

 

ŚRODA

 

8.05  -  8.45

9.30  -  11.25

12.10  -  13.35

8.45  -  9.30

11.25  -  12.10

CZWARTEK

 

8.00  - 11.00

11.45  -  14.15

 

11.00  - 11.45

 

PIATEK

 

7.30 - 10.30

 

 

Kolejny rok pełnię funkcję pedagoga szkolnego w ZPSWR. Otaczam opieką i służę pomocą wszystkim uczniom poprzez organizowanie pomocy tym, którzy napotykają na jakiekolwiek trudności. Udzielam porad i wsparcia rodzicom, wychowawcom i nauczycielom poprzez konsultacje indywidualne i zbiorowe. Staram się wspomóc rodziców i opiekunów w prawidłowym rozwoju i wychowaniu dziecka. Organizuję zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne oraz  warsztaty o charakterze wychowawczo – profilaktycznym. Każdego dnia staram się dbać o dobre samopoczucie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów.

Wspólnie z psychologiem i doradcą zawodowym po raz kolejny kierujemy naszą ofertę pomocy dla rodziców, organizując spotkania w ramach cyklu „Czas dla Rodzica”.

 mgr Magdalena Werner

jest do dyspozycji uczniów, rodziców i nauczycieli

w sali nr 111 (I piętro)

w godzinach:

Poniedziałek

7:30 – 14:15

Wtorek

8:00 - 14:40

Środa

8:00 - 14:40

Czwartek

8:00 – 14:40

Piątek

7:30 - 13:45

 

 

Zapraszam Rodziców potrzebujących pomocy, porad i wskazówek w celu pokonywania trudności wychowawczych, gdy ich dzieci:

 • mają problemy z nauką i przeżywają niepowodzenia szkolne
 • wykazują lękową postawę wobec szkoły
 • mają trudności w kontaktach z rówieśnikami są izolowane
  i nieakceptowane w grupie rówieśniczej
 • są nieśmiałe, lękliwe wycofane o niskiej samoocenie
 • prezentują zachowania agresywne, buntownicze wobec dorosłych
  i rówieśników
 • są ofiarami przemocy rówieśniczej
 • wykazują objawy nadpobudliwości psychoruchowej, nadruchliwość
 • przeżywają rozterki wynikające z trudnej sytuacji rodzinnej

 

Służę pomocą i wsparciem dla rodziców i dzieci poprzez pracę indywidualną o charakterze terapeutycznym z rodzicami i dzieckiem, zajęcia warsztatowe dla rodziców i dzieci, pogadanki dla rodziców, informowanie i kierowanie rodziców do odpowiednich instytucji wspomagających w procesie opiekuńczo-wychowawczym, podejmowanie działań mediacyjnych wobec uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

W tym roku szkolnym wspólnie z pedagogiem i doradcą zawodowym po raz kolejny kierujemy naszą ofertę pomocy do rodziców, poprzez stworzenie okazji do spotkań w ramach cyklu: „Czas dla Rodzica”.

Działania w zakresie doradztwa zawodowego mają na celu wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu  z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji, udzielanie  informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy, instytucji wspierających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością. Uczniów, rodziców, nauczycieli  zapraszam do współpracy.

 

       Aleksandra Tatarczyk-Sobek

             mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

Gabinet doradcy zawodowego - sala 210 (II piętro)

godziny pracy rok szk. 2021/2022

 

 

PONIEDZIAŁEK

 

 

WTOREK

 

ŚRODA

 

CZWARTEK

 

PIĄTEK

 

7.15-9.00

 

 

7.15-7.45

 

7.15-7.45

 

8.30-12.30

 

7.15-9.15

 

11.00-13.30

 

9.15-14.45

 

9.15-14.30

 

 

 

 

Zajęcia z doradcą zawodowym w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej

 

 

12.30-13.15

13.15-14.00

 

 

---